Gorzów: sanepid

i

Autor: SG Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny (w środku) podczas otwarcia gorzowskiego laboratorium.

Gorzów: Sanepid uzbrojony do walki z koronawirusem

2021-07-22 13:38

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gorzowie została wyposażona w sprzęt, który pozwoli bardzo dokładnie zbadać koronawirusa. To jedno z 6 laboratoriów w Polsce, które będzie wykorzystywać nowoczesną technologię sekwencjonowania genomu.

W gorzowskim sanepidzie zbudowano nowoczesne laboratorium do badania COVID-19. ​To jedna z 6 placówek jakie powstają w całym kraju. Stosowana w nim będzie nowoczesna technologia badania koronawirusa, tzw sekwencjonowanie genomu.

Sekwencjonowanie pozwala nam dokładnie określić z czym mamy do czynienia. Jesteśmy w stanie określić wielkość ognisk z jakimi mamy do czynienia. Z jakiego ogniska zakażeń pochodzą konkretne osoby - mówi Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny.

Gorzów: sanepid

i

Autor: SG Wyposażenie laboratorium kosztowało 1 mln zł.

Tę metodę można też wykorzystywać przy badaniach innych wirusów czy bakterii, takich jak salmonella. Na razie jednak, ze względu na pandemię, priorytetem będzie COVID-19. Gorzowskie laboratorium będzie obsługiwać całą ścianę zachodnią, czyli województwo lubuskie, a także dolnośląskie i zachodniopomorskie. W pełni ruszy z początkiem sierpnia. Teraz trwają szkolenia personelu i testy procedur. Wyposażenie laboratorium w niezbędne urządzenia kosztowało 1 mln zł.

Gorzów: sanepid

i

Autor: SG
Sonda
Czy badano Cię na obecność koronawirusa?