Na ulicy Kostrzyńskiej pojawiły się barierki

i

Autor: mz Na ulicy Kostrzyńskiej pojawiły się barierki

Gorzów: Są barierki, których miało nie być. Cykliści na Kostrzyńskiej bardziej bezpieczni [WIDEO]

2020-07-29 11:49

Na odcinku około stu metrów pojawiły się metalowe balustrady. Być może pojawią się także w innych miejscach ulicy Kostrzyńskiej. O to apeluje radna Paulina Szymotowicz. Póki co miasto tego jednak nie planuje. Podobnie jak w grudniu ubiegłego roku....

Metalowe barierki chronią rowerzystów przed tramwajami nieopodal Miejskiego Zakładu Komunikacji. Między ścieżką rowerową a torowiskiem jest uskok a to w razie upadku rowerzysty mogłoby być niebezpieczne dla niego i dla przejeżdżającego obok tramwaju. O barierki na ulicy Kostrzyńskiej apelowała radna Paulina Szymotowicz w grudniu ubiegłego roku. Odpowiedź dostała, że barierek tam... nie będzie, bo mogłyby ograniczać widoczność okolicznym mieszkańcom. Dlaczego barierki pojawiły się tam teraz? O to zapytaliśmy w urzędzie miasta.

-Barierki zamontowane zostały tylko w jednym miejscu, gdzie spadek między ścieżką a torowiskiem jest znaczny i nie ma zjazdów do posesji. Na pozostałych odcinkach spadek ten jest mniejszy w związku z czym nie było potrzeby oddzielania ścieżki od torowiska. W okolicach zjazdów do posesji byłoby to wręcz niebezpieczne ponieważ barierki ograniczałyby widoczność. Dochodziłoby do kolizji między wyjeżdżającymi z posesji kierowcami a jadącymi ścieżką rowerzystami - powiedział nam Krzysztof Kropiński, oficer rowerowy Gorzowa.

Z propozycją montażu barierek w miejscu dużego spadku wystąpił wykonawca przebudowy ulicy Kostrzyńskiej. Po przeanalizowaniu sprawy urzędnicy wraz z inspektorem nadzoru zaakceptowali propozycję montażu barierek w tym jednym konkretnym miejscu. Jak dodaje oficer Kropiński - na  pozostałych odcinkach nie przewiduje się ustawienia barierek.

Inaczej uważa radna Szymotowicz. Jej zdaniem barierki powinny znaleźć się także w innych miejscach ulicy Kostrzyńskiej. Do tego mogłyby zostać wykorzystane balustrady zdemontowane z ulicy Słonecznej. W tej sprawie mają być prowadzone rozmowy z władzami miasta.

Barierki na Kostrzyńskiej

i

Autor: mz Barierki na Kostrzyńskiej

Urzędnicy zapewniają, że ścieżka rowerowa na Kostrzyńskiej jest bezpieczna na całej długości. Droga ma prawie trzy metry szerokości. Między ciągiem pieszo-rowerowym a jezdnią zastosowana zostanie jeszcze opaska z kostki betonowej o szerokości siedemdziesięciu centymetrów. Dodatkowa opaska szeroka na metr znajdzie się między ciągiem a torowiskiem. Urzędnicy zwracają także uwagę na geometrię drogi a dokładnie brak wzniesień (brak możliwości niekontrolowanego rozpędzenia się rowerzysty) oraz brak przeszkód ograniczających widoczność. Dzięki temu tramwaj ma być widoczny ze znacznej odległości.

A może zamiast betonowych opasek zastosować żywopłot? Czekamy na Wasze opinie i do tematu będziemy wracać.

Barierki poprawią bezpieczeństwo rowerzystów

Jak długo przetrwałbyś jako bohater horroru?

Pytanie 1 z 10
Pukasz do drzwi mieszkania swojej drugiej połówki, ale okazuje się, że drzwi są otwarte, a w domu nikt nie odpowiada. Co robisz?