Gorzów magistrat

i

Autor: SG Urząd Miasta Gorzowa

Gorzów: Radni zmienili zdanie w sprawie podatków od nieruchomości

2020-12-10 13:01

Trudna sytuacja finansowa miasta wymaga niepopularnych decyzji – tłumaczą radni, którzy przyjęli uchwałę podnoszącą podatki od nieruchomości w 2021 roku. Od kilku miesięcy zabiegał o to prezydent Gorzowa. Budżet miasta zyska dzięki temu dodatkowe 2,3 mln zł.

Miasto musi mieć pieniądze, żeby pomagać potrzebującym – tłumaczą radni. Na środowej, nadzwyczajnej sesji radni przegłosowali zwiększenie podatków od nieruchomości. Za głosowali ci, którzy jeszcze 2 miesiące temu byli przeciwni zwiększaniu obciążeń. To efekt rozmów jakie prezydent Jacek Wójcicki toczył przez ostatni tydzień z przedstawicielami poszczególnych klubów. Jak przyznał podczas sesji - niełatwych. Niepopularną decyzję radni podjęli z uwagi na stan finansów miasta. Przez pandemię zmalały dochody bieżące. Prognozy na rok przyszły mówią o dalszym, 5 procentowym spadku.

35 mln zł obniżyło nam dochody bieżące. Kieruję się głównie koniecznością zapewnienia środków finansowych, na rosnące potrzeby w zakresie wydatków. Aby mieć środki na pomoc dla tych, którzy zostali najbardziej poszkodowani - mówi Anna Kozak radna Gorzowa.

Przypomnijmy od 2021 roku podatki od nieruchomości wzrosną o 3,5 proc. Do miejskiej kasy wpłynie z tego tytułu dodatkowe 2,3 mln zł. Mieszkańcy zapłacą kilka złotych więcej. Przykładowo: właściciel 70 metrowego mieszkania wraz z udziałem w gruncie 20 m kw - 2 złote. Z kolei przedsiębiorca za 100 metrowy obiekt gospodarczy na 3 arowej działce w 2021 roku zapłaci 91 zł więcej.

Z którą gwiazdą powinnaś spędzać jesienne wieczory?

Pytanie 1 z 6
Twój ulubiony rodzaj filmu?