Przysięga terytorialsów w Poznaniu

i

Autor: Paulina Susłowicz Pierwsi żołnierze wojsk obrony terytorialnej przysięgę złożyli w styczniu

Gorzów: Pierwsi lubuscy terytorialsi złożą przysięgę. Nie zabraknie wojskowej grochówki

2020-02-07 16:39

W niedzielę (9.02) prawie 150-ciu żołnierzy-ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej wypowie słowa przysięgi. Będą to pierwsi terytorialsi na ziemi lubuskiej. Na co dzień stacjonują w Skwierzynie. Kandydaci są po 16-sto dniowym szkoleniu, na którym min. uczą się taktyki i strzelania.

-To bardzo intensywne szkolenie. Dwanaście godzin, dzień w dzień, od 5:30 na nogach do godziny 21-22. Kończy się to egzaminem, sprawdzeniem tego wszystkiego czego nauczyliśmy się przez te piętnaście dni. Ostatniego dnia jest przysięga i to jest dopiero początek drogi terytorialsa a nie koniec jak niektórzy mówią - wyjaśnia Paulina Susłowicz, szeregowy żołnierz wojsk obrony terytorialnej.

Szkolenie Terytorialsów

i

Autor: Paulina Susłowicz Paulina Susłowicz podczas szesnastodniowego szkolenia

Niedzielna przysięga będzie początkiem żołnierskiej misji ochotników. Ich szkolenie będzie trwać trzy lata. Podczas niedzielnej przysięgi przygotowano sporo atrakcji dla gorzowian

-Cykl szkolenia terytorialsa trwa trzy lata. Dopiero po trzech latach żołnierz otrzymuje status combat-ready, wtedy dopiero można mówić, że osiągnął pełną zdolność bojową, taką którą można wykorzystać. Na niedzielnym wydarzeniu będą punkty promocyjne różnego rodzaju służb, policji, straży pożarnej. Nie zabraknie wojskowego sprzętu i oczywiście grochówki-wyjaśnia ppłk Artur Filipowicz, dowódca skwierzyńskich terytorialsów.

Uroczyste złożenie przysięgi w niedzielę na placu Grunwaldzkim w Gorzowie od godziny 14.