piec

i

Autor: seatoboy

Gorzów: Od przyszłego roku piece kaflowe mogą być tylko ozdobą

2022-02-15 16:53

1 stycznia 2023 roku wchodzi w życie uchwała antysmogowa sejmiku województwa lubuskiego. Zgodnie z nią nie będzie można ogrzewać mieszkania starymi piecami na węgiel, czy inne paliwo stałe. Osoby, które mają np. piec kaflowy, muszą do końca roku wymienić go na nowy, spełniający normy.

To ostatnia zima, kiedy w Gorzowie można używać starych pieców na paliwa stałe. 1 stycznia 2023 roku wchodzi w życie uchwała antysmogowa lubuskiego sejmiku. Zakłada ona, że mieszkańcy będą mogli używać tylko pieców piątej kategorii. Jeżeli ktoś ma starsze urządzenia, popularne piece kaflowe, to musi się ich pozbyć. Warto o tym już pomyśleć i w czasie wiosenno-letnim wymienić na nowe. Kto tego nie zrobi musi liczyć się z konsekwencjami.

Za naruszenie tych przepisów, to jest wykroczenie, grozi kara grzywny do 5 tys. zł. W tym zakresie nie będzie pobłażliwości. Zresztą sami mieszkańcy Gorzowa często do nas dzwonią i są zaniepokojeni stanem powietrza, zadymieniem - mówi Andrzej Jasiński, komendant straży miejskiej.

Kupując nowy piec należy zażądać od sprzedawcy certyfikatu, że sprzęt spełnia wymogi 5 kategorii. Przy okazji kontroli, to po stronie właściciela domu czy mieszkania będzie udowodnienie, że ma odpowiedni piec. Uchwałę antysmogową sejmik przyjął w 2018 roku.

QUIZ. Jakim zwierzęciem jesteś?

Pytanie 1 z 8
Jaki sport lubisz?