odblaski

i

Autor: foto. Lubuska Policja

Gorzów: Noście odblaski. Mogą uratować życie

2021-10-05 14:21

Odblaskowy element może uratować życie.​ Lubuscy policjanci przypominają że w przypadku pieszych poza terenem zabudowanym jest to już obowiązek. Jesienią i zimą policjanci szczególnie będą zwracali uwagę na osoby piesze i rowerzystów oraz ich wyposażenie w elementy odblaskowe.

Gęsta mgła, szybko zapadający zmrok, opady deszczu i śniegu, to częsty scenariusz z jakim trzeba liczyć się w czasie jesieni i zimy. W tym okresie przyczyną wypadków często jest nieodpowiednia widoczność. Widoczność pieszego, czy rowerzysty wyposażonego w odblaski zmienia się diametralnie w porównaniu do sytuacji, kiedy tych elementów nie ma.

Droga hamowania pojazdu jadącego z prędkością 100 kilometrów na godzinę wynosi 60-75 metrów, a pieszy bez odblasków zauważony zostaje z odległości 30 metrów. Osobę wyposażoną w odblaski kierowca widzi wcześniej bo już ze 150-200 metrów. Dzięki temu ma czas na reakcję i manewry gwarantujące bezpieczeństwo pieszym czy rowerzystom.

Pamiętajmy, że korzystanie z odblasków po zmroku, poza terenem zabudowanym, to obowiązek. Za ich brak grozi 100 złotowy mandat.

Znani polscy inżynierowie. Czy znasz te nazwiska?

Pytanie 1 z 8
Stefan Władysław Bryła współpracował przy budowie wieżowców w USA, m.in. Woolworth Building w Nowym Jorku (wówczas najwyższego budynku na świecie). Był twórcą przepisów dotyczących:
Stefan Bryła
Miał broń i narkotyki. Był poszukiwany listem gończym