Kuna

i

Autor: SG Zabytkowy lodołamacz "Kuna".

Gorzów Kuna wróciła na Wartę - zobaczcie zdjęcia!!!

2021-11-08 16:26

Słynny gorzowski lodołamacz odbył w poniedziałek krótki rejs. Udało nam się uchwycić jago manewr zawracania na rzece. Wcześniej stał w porcie bo w Warcie było za mało wody. Czy jeszcze w tym roku popływa?

Kuna pojawiła się około godziny 16.00 w okolicach Wildomu. Wykonała spektakularny manewr zawracania i popłynęła w kierunku swojego portu, przystają przy bulwarze.

kuna

i

Autor: SG Najpierw Kuna musiała prawie dopłynąć do brzegu.

Gorzowski statek nie mógł wcześniej pływać bo poziom wody był za niski. Czy będzie więcej rejsów. Dopytamy i do sprawy będziemy wracać.

kuna

i

Autor: SG

Przypomnijmy: Kuna to najstarszy pływający rzeczny lodołamacz na świecie. Zbudowany został w 1884 r. w niemieckiej wtedy stoczni w Gdańsku. W 1965 roku wycofano statek ze służby. W latach 70. odholowano go do Gorzowa. W 1981 roku zatonął w basenie stoczniowym i pozostawał na dnie przez prawie 20 lat.

W 2000 roku grupa gorzowian rozpoczęła rewitalizację statku. Powołano Stowarzyszenie Wodniaków Gorzowskich "Kuna", którego członkowie poświęcili 6 lat na uzyskanie stosownych zezwoleń, zebranie funduszy, odszukanie i odtworzenie oraz odbudowę statku.

kuna

i

Autor: SG

W pierwszy rejs odnowiona "Kuna" wypłynęła do Szczecina, gdzie wzięła udział w I Zlocie Oldtimerów podczas Dni Morza. Obecnie pływa jako statek muzealno-szkoleniowy.

QUIZ. Piosenki głodomora czyli przeboje z jedzeniem w tytule

Pytanie 1 z 28
Owoc pełen snu z piosenki Mieczysława Wojnickiego
KOZACKA MIŁOŚĆ VS MIŁOŚĆ W CZASACH WOJNY | ESKA XD - Hotplota #35