Gorzów: biblioteka

i

Autor: SG WiMBP w Gorzowie.

Gorzów: Biblioteka „idzie” w fotowoltaikę i ledy, żeby zmniejszyć koszty

2023-01-09 17:25

Plan na ten rok zakłada zamontowanie na dachu paneli solarnych i wymianę oświetlenia na ledowe w całym budynku. Koszt przedsięwzięcie szacowany jest na 1 mln zł.

Fotowoltaika na dachu i oświetlenie ledowe w całym budynku​. To plany gorzowskiej biblioteki na ten rok. Chodzi nie tylko o ekologię, ale także zmniejszenie opłat za energię. Dodatkowo rząd nałożył na instytucje publiczne, czyli także biblioteki, obowiązek ograniczenia zużycia prądu o 10 proc. w ciągu 3 lat. Szacunkowy koszt planowanych prac nie przekroczy 1 mln zł. Pieniądze mają pochodzić z unijnej dotacji.

Chcielibyśmy zrobić to jak najszybciej, bo wiadomo koszty energii, ogrzewania rosną bardzo szybko. Na ogrzewanie nie mamy wpływu, natomiast jeżeli chodzi o energię elektryczną, wydaje się to w zasięgu ręki, że możemy zredukować jej pobór - mówi Sławomir Szenwald, dyrektor gorzowskiej biblioteki.

W poprzednich latach biblioteka wymieniła już lampy jarzeniowe na ledowe na 1 piętrze i w czytelni, a także na fasadzie budynku przy ul. Sikorskiego.

QUIZ PRL: Szalone studniówki w PRL-u! Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 10
Za wyjątkowo nieodpowiednie uważano przyjście na studniówkę: