Święto Pieczonego Kurczaka w Deszcznie

i

Autor: UG Deszczno Święto Pieczonego Kurczaka w Deszcznie

Święto Pieczonego Kurczaka przegrało z drożyzną. Gmina nie chce bawić się na kredyt

2023-01-09 10:12

To była chyba najbardziej popularna impreza w całym regionie. Podgorzowskie Deszczno wielokrotnie gościło gwiazdy takie jak Loona, Kora czy C-Bool. Ta kończąca każde wakacje impreza na stałe zagościła w kalendarzu wydarzeń. W tym roku "Pieczone kurczaki" przegrały z inflacją.

Gmina Deszczno, w której odbywa się coroczne Święto Pieczonego Kurczaka, w tym roku musiała zrezygnować z organizacji imprezy. Powód jest prozaiczny - wójt gminy Paweł Tymszan stwierdził, że mieszkańcy nie będą bawić się na kredyt. Chodzi oczywiście o braki w gminnej kasie.

Pieniądze bardziej potrzebne są na bieżące wydatki, takie jak kursowanie komunikacji podmiejskiej. Dotychczasowy przewoźnik - Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie wprowadził drakońską podwyżkę opłat za tzw. wozokilometry.

- Rada gminy Deszczno wraz ze mną i kierownictwem urzędu spotkała się w październiku 2022 roku i wspólnie podjęliśmy decyzję o ograniczeniu połączeń autobusowych. Decyzja była trudna, ale potrzebna, żeby utrzymać tyle połączeń, ile się da. Mimo redukcji koszt obsługi MZK w 2023 roku będzie rekordowo wysoki. Od dawna otrzymywaliśmy liczne sygnały od mieszkańców, którzy zgłaszali radnym i mi problem przejazdów tzw. pustych autobusów, jako przejaw marnotrawienia gminnych pieniędzy - tłumaczył wójt gminy Deszczno Paweł Tymszan.

Ograniczenie kursów autobusów podmiejskich wywołało jednak falę krytyki ze strony mieszkańców. Dlatego też gmina postanowiła przywrócić większość zawieszonych połączeń i poszukać oszczędności gdzie indziej. Nie będzie remontu ulic, nie będzie też Święta Pieczonego Kurczaka.

- Przepraszam wszystkich mieszkańców za brak Święta Pieczonego Kurczaka, ale nie będziemy się bawić na kredyt. Powyższe oszczędności pozwolą nam przywrócić znaczną część zawieszonych kursów i pozostawić komunikację na niemalże dotychczasowych poziomie – dodaje Paweł Tymszan.

Szacowany koszt przywrócenia kursów inii 100, 103, 112 i 118 w dni robocze do końca 2023 roku autobusów na terenie gminy Deszczno to ponad 290 tysięcy złotych. W całym roku gmina na komunikację autobusową przeznaczy ponad 1,7 miliona złotych.

Quiz. Miłośnicy słodkości, sprawdźcie swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 12
Jaki przysmak tradycyjnie robi się z okazji tłustego czwartku?