Gorzów: Dron

i

Autor: GeomaticaES/wikimedia.org zdjęcie poglądowe

Gorzów: Badanie jakości powietrza dronem kosztowne i nieefektywne

2022-02-22 16:33

Tak uważa komendant gorzowskiej straży miejskiej. Pomysł wykorzystania bezzałogowców do walki z mieszkańcami palącymi śmieciami zgłosił jeden z gorzowskich radnych. Przykłady miast, gdzie wykorzystano drony, pokazują, że jest to kosztowne, a efekty nie są adekwatne.

Straż miejska nie planuje wykorzystywać dronów do badania jakości powietrza w Gorzowie.​ Ich koszt jest duży, a efekty niewielkie - uważa komendant straży. Taki pomysł zgłosił Paweł Wilczewski, radny Gorzowa. Podał on przykład innych miast, gdzie bezzałogowce pomagają sprawdzać, czy ktoś spala śmieci. Okazuje się, że są to duże nakłady. W jednym z śląskich miast jeden lot takiego drona kosztował 3 tys. zł. Ale to tylko jeden z problemów.

Pomiar wykonany za pomocą drona nie jest dowodem, bardzo łatwo obalić go przed sądem. Ruchy powietrza powodują też przesuwanie się zadymienia i sam pomiar nie jest dowodem wystarczającym do wskazania właściciela nieruchomości. Jest tylko wskazaniem, że w tej nieruchomości może dochodzić do spalania i trzeba przeprowadzić klasyczną kontrole - mówi Andrzej Jasiński, komendant straży miejskiej.

Komin

i

Autor: JerzyGorecki /CC0/pixabay.com

Prowadzone do tej pory przez gorzowską straż miejską działania przynoszą dużo większe efekty. Komendant Jasiński dodaje, że największym problemem nie jest spalanie odpadów, a korzystanie ze starych pieców.

QUIZ. Najsłynniejsze nagrody na świecie. Wiesz, kto ciągle o nich marzy? Pochwały od nas za 8/10

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Eurowizji nigdy nie wygrał reprezentant...