Spadajace gwiazdy

i

Autor: www.pxhere.com

ASTRONOMIA

Gdzie oglądać spadające gwiazdy? Noc spadających gwiazd 2023 coraz bliżej. Kumulacja Perseidów

2023-08-08 9:32

Już wkrótce będziemy mieli okazję oglądać wyjątkowe zjawisko. W nocy z soboty na niedzielę (12/13.08) nastąpi kumulacja spadających gwiazd i w ciągu godziny bedzie można zobaczyć nawet do 100 meteorytów! Warunek: znalezienie dobrego miejsca i sprzyjająca pogoda. Sprawdziliśmy, gdzie są największe szanse zobaczenia spadających gwiazd.

Weekend spadających gwiazd 2023

Spadające gwiazdy można obserwować na niebie od połowy lipca prawie do końca sierpnia. Jednak to właśnie w połowie miesiąca gwiezdnych rozbłysków będzie najwięcej! Wszystko dlatego, że w nocy z 12. na 13. sierpnia 2023 nastąpi kumulacja roju Perseidów (najpopularniejszy rój meteorytów).

Jeśli pogoda na to pozwoli i uda się znaleźć dobre miejsce do obserwacji to czeka nas naprawdę zachwycający widok!

Gdzie i jak oglądać spadające gwiazdy 2023?

Najwięcej Perseidów będzie można zaobserwować w drugiej połowie nocy i przed wschodem słońca. Będą one nadlatywać z okolic gwiazdozbioru Perseusza, dlatego będąc w Polsce należy ich wypatrywać na północnym-wschodzie.

Najlepszym miejscem do oglądania spadających gwiazd są tereny poza miastem, z dala od miejskiego światła. W Polsce najciemniejszymi miejscami są Bieszczady i Góry Izerskie, gdzie istnieją Parki Ciemnego Nieba. Najbardziej rozgwieżdżone niebo zobaczymy też na Mazurach, w rejonie Suwałk, Ostrołęki, Puszczy Białowieskiej i na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego.

Jeśli więc masz możliwość spędzenia tam weekendu to zapewne będziesz świadkiem pięknego, nocnego widowiska.

Ale nawet jeśli nie możesz sobie pozwolić na odwiedzenie któregoś z wyżej podanych miejsc wystarczy, że wyjedziesz kawałek poza miasto, tam, gdzie nie ma już tak dużo światła. Warto wybrać rejon bez drzew i wysokich budynków, jak np. łąki, wzgórza czy polany. Wtedy również masz duże szanse, by zobaczyć spadające gwiazdy.

Perseidy można będzie oglądać gołym okiem, nie są do tego potrzebne specjalistyczne przyrządy. Wiele zależy jednak od pogody, bo aby zobaczyć gwiazdy potrzebne jest bezchmurne niebo.

Sonda
Lubisz oglądać gwiazdy?
Zaćmienie słońca w obserwatorium astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego