Fabryka owadów

i

Autor: HiProMine / www.facebook.com

FABRYKA

Fabryka owadów pod Gorzowem prawie gotowa. To największa tego typu inwestycja w Polsce! Kiedy ruszy produkcja?

2024-02-08 14:11

W Karkoszowie (powiat sulęciński) powstaje ogromny zakład hodowli owadów. To pierwszy taki obiekt w regionie, który będzie się zajmował produkcją komponentów paszowych z owadów. Budowa jest już na ukończeniu i zakład wkróce może ruszać.

Fabryka owadów w Karkoszowie to kolejna inwestycja realizowana przez firmę HiProMine. Produkcja alternatywnego białka wykorzystywanego w paszach dla zwierząt to świetne rozwiązanie dla środowiska. Hodowla owadów wiąże się z mniejszym użyciem wody i minimalną emisją dwutlenku węgla - w przeciwieństwie do hodowli innych zwierząt gospodarskich.

Zakład rośnie w oczach. Fabryka prawie gotowa

Fabryka owadów budowana jest w Karkoszowie, położonym w gminie Krzeszyce. To tam owady będą przerabiane na białko lub olej, które następnie wykorzystane zostanie do produkcji pasz dla zwierząt.

Obecnie na całym świecie jest zaledwie kilka fabryk działających w ten sposób (oprócz Polski znajdują się też m.in. w Holandii czy we Francji).

Sama fabryka jest już praktycznie gotowa. Obecnie trwa montaż technologii, w tym urządzeń, które są niezbędne do uruchomienia produkcji.

Każdy element infrastruktury naszego zakładu w Karkoszowie jest przemyślany i ma swoją rolę do odegrania! Drogi dojazdowe, place przeładunkowe i magazyny - wszystko jest zaprojektowane w taki sposób, by funkcjonowanie zakładu było oparte o sprawną logistykę. Linie produkcyjne, maszyny i stanowiska pracy są rozmieszczone tak, aby maksymalnie zwiększyć efektywność produkcji. Każde urządzenie ma swoje miejsce, by procesy przebiegały sprawnie. Wykorzystujemy również technologie i inteligentne systemy, aby nie tylko sprostać obecnym wyzwaniom branży, ale również zwiększyć efektywność produkcji" informuje spółka HiProMine.

Kiedy ruszy produkcja w fabryce owadów?

Wiadomo, że produkcja rozpocznie się jeszcze w tym roku. Zakład ma już pozwolenie na użytkowanie, a to oznacza, że w ciągu najbliższych kilku tygodni fabryka może oficjalnie wystartować.

Podobny zakład produkujący na ogromną skalę białka i olej z owadów działa już m.in. w Wielkopolsce, pod Poznaniem.

Protest rolników w Gorzowie

Te owady budzą odrazę, ale są bardzo pożyteczne