Nietoperze

i

Autor: Canva Pro

NIETOPERZE

Lubuskie: W Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym policzono nietoperze. To jedno z największych zimowisk w Europie

2024-01-16 14:19

Naukowcy z Uniwesrytetu Wrocławskiego wraz z chiropterologami z Europy przeprowadzili coroczne liczenie nietoperzy zimujących w tunelach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Całą akcję trzeba było przeprowadzić bardzo sprawnie i szybko, zanim ssaki się wybudzą.

W Lubuskiem znajduje się największe zimowisko nietoperzy w Polsce i jedno z największych w Europie

Międzyrzecki Rejon Umocniony, zlokalizowany niedaleko Międzyrzecza, to system jednych z największych na świecie podziemnych fortyfikacji. Kilkadziesiąt kilometrów trasy prowadzącej po bunkrach, a do tego podziemna kolejka to atrakcje jakie czekają na zwiedzających.

Jednak, w okresie od 15. października do 15. kwietnia niektóre trasy można zwiedzać w nieco mniejszym zakresie. Wszystko dlatego, że MRU pełni też funkcję rezerwatu przyrody dla nietoperzy. To właśnie tutaj, w trakcie zimowych miesięcy, schronienie znajduje kilkadziesiąt tysięcy latających ssaków.

Ile nietoperzy żyje pod Międzyrzeczem? W MRU odbyło się liczenie

W sobotę (13.01) do MRU zjechali naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zaproszeni chiropterolodzy z Europy oraz 10 studentów. Łącznie 40 ekspertów przez kilka godzin liczyło populację nietoperzy zamieszkujących bunkry.

Chociaż korytarze Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, w którym zimują te nietoperze mają około 32 kilometrów długości, to do policzenia populacji nie można wziąć wielu osób z różnych powodów. Chodzi przede wszystkim o to, by nie policzyć kilkukrotnie tej samej grupy, bo one będą się przemieszczać, a nie chcemy też zbytnio wybudzać ich ze snu” - powiedział PAP dr Tomasz Kokurewicz.

Jak podkreślił: do przeprowadzenia akcji konieczna była zgoda Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, ponieważ całe przedsięwzięcie może prowadzić do wybudzenia części populacji - nietoperze zapadają bowiem w sen zimowy, w którym trwają aż do marca.

Liczenie trzeba przeprowadzić cicho i szybko. Specjaliści mogli to zrobić w ciągu zaledwie ośmiu godzin - od świtu do zmierzchu, kiedy ssaki mają najgłębszy sen.

Ile nietoperzy znajduje się w MRU?

Międzyrzecki Rejon Umocniony stanowi schronienie dla ponad 40 tysięcy nietoperzy, które reprezentują aż 12 gatunków.

Zdaniem specjalistów duża liczba zwierząt to nie problem, wyzwaniem jest właściwe określenie gatunku w trakcie liczenia populacji.

Dzięki liczeniu nietoperzy eksperci chcą ocenić jak postępują zmiany klimatu

Tegoroczne liczenie nietoperzy miało na celu nie tylko określenie liczebności tych ssaków, ale także przeanalizowanie postępujących zmian klimatu. Nietoperze są w tym względzie niezwykle pomocne. Dlaczego?

To ważne badania. Nietoperze to bowiem barometr zmian klimatu na Ziemi. Są więc bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany warunków zewnętrznych i nie są w stanie przystosować się do nich wystarczająco szybko. Na podstawie zmian ich liczebności możemy zatem wnioskować o stanie środowiska. I to nie tylko o wzroście temperatury” - powiedział naukowiec z UPWr.

Dr Kokurewicz podkreślił, że wyniki liczenia pozwalają ocenić także, jaki jest wpływ zmian klimatu na samą populację nietoperzy.

Mało jest takich miejsc, jak ich to ich miejsce największego zimowania w Polsce. To jedno z dziesięciu takich miejsc w Europie. Nasze badania pozwalają określić, jak reagują nietoperze na klimatyczne zmiany oraz jakie działania ochronne należy podjąć. Wykonujemy to liczenie od 1999 roku, czyli od 25 lat. To już duży materiał porównawczy” - podsumował dr Kokurewicz.

Międzyrzecki Rejon Umocniony czynny jest codziennie, przez cały rok, z wyjątkiem świąt. W okresie letnim bunkry można zwiedzać w godzinach 8:00-17:00, natomiast w okresie zimowym w godzinach 9:00-15:00.

Zwiedzane dla turystów indywidualnych odbywa się w wyznaczonych godzinach, dlatego aby uniknąć czekania lepiej wcześniej skontaktować się z obiektem i dowiedzieć o której dokładnie wyrusza grupa. Można to zrobić dzwoniąc pod numer: 95 741 99 99 lub 509 868 965.

Międzyrzecki Rejon Umocniony

Sonda
Byłeś/aś kiedyś w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym?
Nietoperze muszą dobrze zjeść przed zimową hibernacją