dziecko, zdjęcie podglądowe

i

Autor: pixabay.com

KRADZIEŻ

Dzieci w Polsce coraz częściej kradną! Wiemy, co najczęściej pada ich łupem

2023-07-14 7:30

Coraz młodsze dzieci coraz częściej sięgają po smakołyki, dokonując kradzieży w sklepach. W jednym z marketów w Sochaczewie cztery dziewczynki w wieku 10-11 lat zostały przyłapane na kradzieży. Z półek zabrały różne produkty, takie jak słodycze, kabanosy i sushi. W Wyszkowie z kolei złapana została 12-latka, która wraz z dwiema starszymi koleżankami kradła kosztowne kosmetyki.

- Zaskakujące dla policjantów jest nie tylko coraz niższy wiek sprawców, ale także ilość skradzionych produktów - zauważyła asp. Agnieszka Dzik, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie cytowana przez portal wirtualnemedia.pl. Przyłapano cztery dziewczynki w wieku 10-11 lat na kradzieży właśnie w tym miejscowym supermarkecie. Wybrały sobie z półek wafelki, ciastka, napoje, ale także kabanosy i sushi, nie mając zamiaru zapłacić. Pracownik ochrony sklepu uniemożliwił im dokonanie kradzieży.

Coraz częściej złodziejami w sklepach są dzieci!

Podobnych przykładów jest mnóstwo i to nie tylko w Sochaczewie, czy Wyszkowie. Z problemem zmaga się cała Polska. - W Wyszkowie, nieco starsze nastolatki zdecydowały się na kradzież innego asortymentu. W poniedziałek trzy mieszkanki powiatu w wieku 12-16 lat zostały przyłapane na kradzieży kosmetyków o wartości blisko 1,2 tys. zł - poinformował kom. Damian Wroczyński, rzecznik policji w Wyszkowie.

Losami małoletnich złodziei zajmie się sąd rodzinny

W obydwu przypadkach sprawczynie kradzieży zostały przekazane przez policję swoim rodzicom lub prawnym opiekunom. Jednak sprawa nie kończy się na tym. Nieletnie osoby muszą zdawać sobie sprawę, że również są narażone na odpowiedzialność za popełnione przestępstwa. Materiały dotyczące kradzieży zostaną przekazane do sądu rodzinnego - podkreślił policjant dla portalu wirtualnemedia.pl.

W przypadku takich incydentów, policja zawsze informuje sąd o popełnionych przestępstwach i demoralizacji nieletnich. Od stycznia Komenda Powiatowa Policji w Wyszkowie przeprowadziła aż 82 postępowania dotyczące czynów karalnych nieletnich. Spośród tych przypadków, 60 dotyczyło wykroczeń, a 22 przestępstw.

Funkcjonariusze apelują do rodziców, aby zwracali szczególną uwagę na to, gdzie i w jaki sposób spędzają czas ich dzieci. - Warto prowadzić rozmowy z nimi na temat poszanowania cudzej własności, aby uniknąć potencjalnych konsekwencji prawnych - zauważył kom. Wroczyński.

Policja, mając na uwadze dobro nieletnich, apeluje również o właściwą i szybką reakcję na niepokojące sygnały dotyczące ich zachowań, które często prowadzą do demoralizacji i przestępczości. - Wiele spraw, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się błahe, zwłaszcza dla młodej osoby, może skończyć się postępowaniem sądowym - zauważył komisarz dla wirtualnemedia.pl.

Czy Gorzów jest bezpiecznym miastem? Liczba przestępstw może zaskoczyć!

W Gorzowie znacznie spadła przestępczość. W 2022 roku gorzowska policja stwierdziła dokładnie 3802 przestępstw. Jest to aż 35,5 proc. mniej niż w 2021 roku. Z kolei jeśli chodzi o ruch drogowy, to mieliśmy 31 wypadków i 1684 kolizji. Te liczby są również mniejsze w porównaniu do 2021 roku.

Zuchwała kradzież cennego bursztynu
Sonda
Czy byłeś/aś kiedykolwiek świadkiem kradzieży?