Jak zrobić smaczne puree ziemniaczane

i

Autor: Shutterstock Puree ziemniaczane to świetne samodzielne danie i najlepszy dodatek do mięs pieczonych i duszonych.

kuchnia

Dodaję to do ziemniaków i gotują się znacznie krócej. Ten sposób zna każdy

2024-06-26 16:19

Gotowanie ziemniaków, to jedna z najłatwiejszych rzeczy w kuchni, które możemy zrobić sobie do jedzenia na ciepło. Przygtowanie ich trwa kilkanaście minut, ale ten czas może być skrócony. Jak? O tym poniżej.

Ziemniaki są bardzo częstym dodatkiem do dań głównych na polskich stołach. Idealnie komponują się chociażby z klasycznym kotletem schabowym, czy mielonym. Często zdarza się jednak tak, że na ich miękkość czekamy bardzo długo. Podpowiadamy, jak skrócić ten proceder.

Co zrobić, by ziemniaki szybciej się gotowały?

Gotowanie ziemniaków może być czasochłonne, ale istnieją sposoby na skrócenie tego procesu. Pierwszym krokiem jest wrzucenie ziemniaków do wrzącej wody, co sprawia, że zaczną mięknąć od razu. Dzięki temu nie tylko skraca się czas gotowania, ale również zachowuje się więcej wartości odżywczych. W przeciwieństwie do gotowania w zimnej wodzie, ta metoda zmniejsza straty witamin i minerałów.

Wykopki kartoflane 2023 w Muzeum Wsi Lubelskiej. Pokazali, jak dawniej zbierano ziemniaki

Innym sposobem jest dodanie do wody odrobiny margaryny lub masła. Już jedna łyżeczka poprawia smak ziemniaków i przyspiesza ich gotowanie. Można także pokroić ziemniaki na mniejsze kawałki, na przykład w kostkę, co sprawia, że szybciej się ugotują. Ważne jest również gotowanie ziemniaków pod przykrywką, ponieważ para wodna przyspiesza cały proces gotowania.

Quiz. Czy rozpoznasz owoce i warzywa po skórce? 15/20 to świetny wynik!

Pytanie 1 z 20
1. Pierwszy punkt zdobędziecie łatwo. Co to za owoc?
ananas

Zwłaszcza wrzucenie ziemniaków do wrzącej wody skróci o połowę czas ich gotowania. Ten sposób jest znany głównie wśród studentów, ale na ten pomysł wpadły przed laty polskie gospodynie.

Rolnicy. Podlasie. Gienek i Sławek transportują ziemniaki do Denisek
Sonda
Jakie ziemniaki najbardziej lubisz?