Dożynki

i

Autor: Canva Pro

DOŻYNKI

DJ Killer i zabawa taneczna. Gminne dożynki w Pniewie 2023

2023-08-24 10:13

Trwa okres dożynek! W wielu polskich wioskach organizowane są różnego rodzaju zabawy, które stanowią ludowy symbol ukończenia prac polowych i żniw. Obecnie nie mają one takiego charakteru jak kiedyś, ale są doskonałą okazją do wspólnej zabawy! Tak też już wkrótce będzie w Pniewach. Wiemy jakie atrakcje przygotowano dla mieszkańców.

Czym są dożynki?

Idea dożynek kultywowana jest od czasów przedchrześcijańskich. To tradycja ludowa praktykowana przez Słowian i inne plemiona bałtyckie. Na początku związane były prawdopodobnie z kultem roślin i drzew, a następnie, w miarę rozwoju rolnictwa, były swego rodzaju nagrodą za zakończoną pracę przy żniwach i zebrane plony.

Współcześnie dożynki nie mają już charakteru ściśle związanego z plonami i obchodzone są przede wszystkim w sierpniu lub wrześniu. Właśnie w tym czasie wiele wiosek w Polsce urządza zabawy, koncerty i kiermasze, w których mogą wziąć udział wszyscy chętni!

Dożynki w Pniewie 2023. Kiedy się odbędą i co się będzie działo?

Na wyjątkowe dożynki zaprasza także gmina Międzyrzecz. Odbędą się one w najbliższą sobotę (26.08) w Pniewie.

Program dożynek w Pniewie:

13.30 - przejście korowodu sprzed sali wiejskiej na plac dożynkowy (boisko przy blokach)

14.00 – polowa msza święta w intencji Rolników

15.00 – przywitanie uczestników przez burmistrza Remigiusza Lorenza i pozostałych gospodarzy dożynek (przemówienia, ceremonia dzielenia chlebem, prezentacja wieńców dożynkowych, występ orkiestry dętej ze Świebodzina)

16.00 – prezentacja dorobku artystycznego zaproszonych gości, występy artystyczne, pokazy, gry i zabawy dla dzieci oraz konkurencje sportowo-rekreacyjne

20.00 – zabawa taneczna

21.00 – gość specjalny DJ Killer

Tak kiedyś wyglądały dożynki w Krakowie. Wyjątkowe zdjęcia sprzed wojny!

Sonda
Brałeś/aś kiedyś udział w dożynkach?
Przy drogach pojawiły się witacze. To stały element dożynek