Jezioro piwo

i

Autor: Grzegorz Walkowski - Fotografia to pasja

LATO

Czy można wypić piwo na plaży? Sprawdź to zanim wybierzesz się nad jezioro lub nad morze!

2024-05-13 8:43

Piękna pogoda sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu, a gdy temperatury są wysokie idealnym miejscem do relaksu jest jezioro lub morze. Dla niektórych taki sposób spędzania wolnego czasu nieodłącznie kojarzy się... z zimnym piwkiem! Ale czy możesz je bez obaw wypić na plaży? Sprawdziliśmy!

Czy na plaży można pić alkohol? Przepisy prawa mówią jasno!

Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zabrania się spożywania alkoholu we wszystkich miejscach publicznych, czyli takich do których wszyscy mają swobodny dostęp. Do takich miejsc należą m.in. parki, place, ulice i... plaże!

To oznacza, że nie możesz wypić piwa odpoczywając nad jeziorem chyba, że robisz to w miejscu specjalnie do tego wyznaczonym. Przy plażąch często działają bowiem punkty gastronomiczne serwujące różnego rodzaju alkohole i oferujące klientom miejsca do siedzenia. Nawet jeśli miejsca te znajdują się bardzo blisko plaży lub wręcz na piasku to są one miejscami specjalnie wyznaczonymi i spokojnie możesz się tam napić czegoś z procentami.

Jednak i w tym wypadku można znaleźć kilka odstępstw. Według ustawy samorządy mają bowiem możliwość samodzielnego podejmowania decyzji o tym czy spożywanie alkoholu na danym terenie jest dozwolone czy też nie.

Zawsze też możesz się wybrać na dziką plażę, gdzie spokojnie napijesz się ulubionego trunku. Pamiętaj jednak, żeby robić to z głową!

Nad wodą zachowaj rozsądek i ogranicz spożywanie alkoholu

Wypicie piwa na plaży może i jest przyjemne, przynosi uczucie ochłodzenia, relaksu i poprawia samopoczucie, ale jest też niezwykle niebezpieczne. Dlaczego? Powodów jest kilka.

Po pierwsze, wysokie temperatury i bezpośrednie działanie promieni słonecznych mogą powodować odwodnienie, a co za tym idzie przyspieszenie działania alkoholu. To sprawia, że po wypiciu dwóch piw możesz się czuć jakbyś wypił dwa razy więcej! Zawodzi koncentracja, skupienie, motoryka - czyli to wszystko co podczas wypoczynku nad wodą jest koniecznie!

Po drugie, alkohol wypity na pełnym słońcu wpływa na układ krążenia powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia tętniczego. W połączeniu z odwodnieniem może to prowadzić do utraty przytomności i innych poważnych problemów związanych z funkcjonowaniem organizmu.

Pamiętaj też, żeby nigdy, pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu oraz nie spożywać alkoholu, gdy pod Twoją opieką znajdują się dzieci.

Sonda
Lubisz relaks nad wodą?
Łabędzia rodzina – Jezioro Ukiel Olsztyn