Prezent

i

Autor: Canva Pro

PREZENT

Czy można oddać lub wymienić nietrafiony prezent pod choinkę? Przepisy prawa mówią jasno

2023-12-26 14:03

Święta Bożego Narodzenia nieodłącznie związane są z wizytą Świętego Mikołaja, na którego czekają nie tylko najmłodsi, ale również ci nieco starsi. Jednak Mikołajowi, który zostawia pod choinką świąteczne prezenty, nie zawsze uda się trafić w gust obdarowywanego. Co wtedy zrobić? Czy można zwrócić do sklepu nietrafiony prezent? Co zrobić z rzeczą, która zupełnie nam się nie przyda?

W obecnych czasach sklepy oferują nam niezliczoną ilość produktów i usług, wśród których każdy może wybierać to co dla niego najlepsze. Z jednej strony: dobrze mieć wybór, jednak z drugiej "co za dużo to nie zdrowo". Często nadmiar rzeczy sprawia, że trudno nam się na coś zdecydować, stajemy się wybredni i oczekujemy coraz więcej. Dlatego w dzisiejszych czasach robienie komuś świątecznych prezentów wcale nie jest takie łatwe!

Jeśli nie znamy dobrze upodobań osoby, której chcemy podarować prezent może się zdarzyć, ze upominek okaże się nie trafiony. Nieodpowiedni rozmiar, niepasujący kolor, dubel lub po prostu coś co nie podoba się obdarowywanemu - to coraz częstsze sytuacje. Nic dziwnego, że po świętach kolejki w sklepach wcale nie maleją, bo wiele osób próbuje oddać nietrafiony prezent. Ale czy to w ogóle możliwe?

Czy można zwrócić prezent kupiony stacjonarnie?

Przepisy prawa mówią jasno: kupując w sklepie stacjonarnym nie przysługuje nam prawo do zwrotu bądź wymiany towaru. Taki zwrot lub wymiana jest możliwa, ale zależy to każdorazowo od dobrej woli sprzedawcy.

Warto więc zwrócić na to uwagę już na etapie kupowania prezentu: dopytajmy sprzedawcę czy będziemy mogli wymienić towar, gdy np. okaże się za mały. Jeśli sprzedawca wyrazi zgodę dobrze jest zawrzeć taką informację na przykład na odwrocie paragonu. Wtedy będziemy mieć pewność, że kupioną rzecz będziemy mogli wymienić. Obecnie większość dużych sieciówek umożliwia swoim klientom takie działania.

Kupując przez Internet masz większe prawa

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku zakupów online, czyli dokonywanych przez Internet. Tutaj, zgodnie z prawem, kupującemu przysługuje 14-dniowy termin odstąpienia od umowy. To oznacza, że w ciągu 14 dni, bez żadnych konsekwencji, możemy oddać lub wymienić zakupioną rzecz.

Jednak nawet przy zakupach online należy bardzo uważać, ponieważ duże znaczenie ma to gdzie znajduje się sklep, z którego zamawiamy towar. Jeśli okaże się, że ma swoją siedzibę poza granicami Polski lub nawet Unii Europejskiej, to nie obowiązują go zasady działające na terytorium Polski. To oznacza, ze taki sprzedawca może nie respektować naszych praw konsumenckich. Informacje o tym gdzie zlokalizowany jest sklep powinny się znaleźć na dole strony.

Tak wygląda świąteczny Gorzów (lubuskie)

Sonda
Lubisz dawać świąteczne prezenty?
Najlepszy prezent od świętego Mikołaja to... #EwelinaPyta