Pomysł na firmę: Bielizna w standardzie Eko

i

Autor: materiały prasowe

moda

Czy bielizna ma swój termin ważności? Zdziwicie się! Naukowcy potwierdzają

2024-02-16 11:46

Kiedy nadchodzi czas na porządki, niektórzy odkrywają, że w swoich szufladach przechowują bieliznę nawet sprzed kilku lat. Wówczas często zaczynają się zastanawiać, czy bielizna może mieć określony "termin ważności" i jakie są ryzyka noszenia jej przez wiele miesięcy lub lat. Opinie na ten temat są podzielone.

Wszyscy zdają sobie sprawę, że bieliznę należy zmieniać codziennie i prać po każdym użyciu. Również wiadomo, że trzeba wyrzucać bieliznę, gdy jest uszkodzona lub zbyt rozciągnięta. Jednak czasami zastanawiamy się, czy bielizna nosząca normalne ślady użytkowania ma jakąś "datę przydatności do użycia". Pojawiają się pytania, czy po pewnym czasie noszenia bielizny zwiększa się ryzyko infekcji lub innych problemów intymnych. Ginekolodzy co jakiś czas muszą stawić czoło tym wątpliwościom i odpowiadają, że nie jest to całkowicie jasne.

Według opinii popularnej influencerki na TikToku, Kitty Chemist, "powinniśmy wyrzucać majtki po około sześciu do dziewięciu miesiącach od ich pierwszego założenia". Chemist przekonuje, że nawet regularne pranie bielizny nie sprawi, że wszystkie drobnoustroje zostaną zwalczone. Miała ona poprzeć swoją tezę opinią lekarza.

Kobieta doświadczała częstych infekcji intymnych, a jej lekarz zasugerował, że może być to spowodowane bielizną - zarówno jej wiekiem, jak i materiałem, z którego została wykonana. To zgadza się z badaniami opublikowanymi w "Journal of Infection", których autorzy twierdzą, że "w każdych majtkach, które są prane ze standardową częstotliwością, 'kryje się' 0,1 g kału, a niektórych bakterii nie da się wypłukać z materiału".

Serwis medonet przytacza jednak słowa dr. Philipa M. Tierno, mikrobiologa i immunologa z NYU Langone Health, który odrzuca tę tezę, ponieważ jego zdaniem to, co zostaje na bieliźnie po praniu, nie jest wystarczające, by wyrządzić nam jakąkolwiek szkodę zdrowotną.

Pokaz bielizny marki Rihanna Fenty

Kanadyjska ginekolożka i autorka słynnej "Biblii waginy", dr Jen Gunter, zapewnia, że bielizna nie zmienia się i nie staje się zagrożeniem dla zdrowia po kilku miesiącach użytkowania. Radzi jednak, aby pozbyć się majtek, które wywołują szczypanie, uwieranie lub są niedopasowane.

Jeśli nosimy bieliznę, która nas podrażnia, "może uczynić skórę bardziej podatną na działanie bakterii i innych drobnoustrojów". Przypomina, że najlepsze majtki są te, które zostały wykonane z bawełny, ponieważ tylko one zapewniają odpowiednią wentylację - resztę powinniśmy wyrzucić.

Zsyp na bieliznę w domu własnego pomysłu
Sonda
Gdzie kupujesz bieliznę?