Pranie

i

Autor: Canva Pro

DOM

Codziennie czy raz na jakiś czas? Jak często prać ubrania? Eksperci rozwiewają wszelkie wątpliwości!

2023-09-11 11:28

"Wrzucać już do prania czy mogę jeszcze założyć?" - to pytanie zadaje sobie wiele osób wybierając codzienną garderobę. I nic dziwnego, bo z jednej strony częste pranie sprawia, że ubrania tracą na jakości, ale z drugiej, nikt przecież nie będzie chodził w nieświeżej odzieży. Co więc robić? Na szczęście eksperci mają konkretną odpowiedź! Sprawdź jak często prac swoje ubrania.

Częste pranie niszczy ubranie i... kosztuje!

Wbrew pozorom częstotliwość prania ubrań jest bardzo istotną kwestią. Niektórzy myślą, że ubranie założone raz należy wrzucić do prania, aby zawsze wyglądać schludnie i świeżo. Jak się jednak okazuje, nie każda odzież wymaga tak częstego mycia, które może być wręcz szkodliwe. Dlaczego?

Zbyt częste pranie ubrań może je zwyczajnie niszczyć. Tkaniny poddane działaniom wysokiej temperatury oraz chemicznych środków piorących tracą swój kolor i miękkość. Oczywiście, wybór proszku lub kapsułek ma ogromne znaczenie, ale nawet te najlepsze produkty wywierają wpływ na odzież i nie zawsze jest to wpływ korzystny.

Dodatkowo, robiąc pranie zużywamy energię i wodę, a w obecnych czasach, w dobie zmian klimatu i kryzysu gospodarczego, oszczędzanie tych zasobów powinno być dla nas priorytetem.

Faktem jednak jest, że ubrania prać trzeba. Niedopilnowanie tej czynności wiąże się nie tylko z brakiem estetyki (w końcu przepocona koszulka założona czwarty dzień z rzędu nie jest niczym przyjemnym), ale może też prowadzić do różnego rodzaju chorób skórnych lub alergii. Jak wiec znaleźć złoty środek?

Jak często prać ubrania? Eksperci podpowiadają

Jak się okazuje częstotliwość prania zależy od rodzaju ubrania. Oczywiście, logiczne jest to, że w pralce powinno wylądować każde brudne, poplamione lub przepocone ubranie, ale co z tymi, które jeszcze nie wyglądają tak źle?

  • Bielizna - majtki i skarpetki, niezależnie od tego jak wyglądają powinny być zmieniane codziennie i prane po każdym użyciu. Jeśli chodzi o staniki, to najlepiej prać je ręcznie raz w tygodniu.
  • Piżama - pranie raz w tygodniu pod warunkiem, ze przed pójściem spać bierzesz kąpiel. W przeciwnym razie piżamę powinno się prać codziennie.
  • Odzież sportowa - należy prać po każdym użyciu.
  • Koszula - codziennie jeśli jest noszona samodzielnie i co 2-3 dni, jeśli zakładasz pod spod koszulkę.
  • Bluza - wystarczy raz w miesiącu.
  • Spodnie - nie rzadziej niż raz w miesiącu.
  • Jeansy - tylko w momencie, gdy pojawią się na nich zabrudzenia, ponieważ jeans wyjątkowo łatwo niszczy się w praniu. Aby zlikwidować ewentualne gromadzone się na materiale bakterie lepiej raz w miesiącu włożyć jeansy do zamrażarki.
  • Kurtki i płaszcze - wystarczy wyprać raz w sezonie.
  • Strój kąpielowy - należy prać po każdym użyciu.
  • Buty - gdy są brudne.

Zobacz też: Sztuczna inteligencja zaprojektowała ubrania. Te odjechane kreacje trafiły na wybieg

Sonda
Lubisz robić pranie?
Basia Olearka stylowa pani dyrektor, która projektuje ubrania