choinka gubi igły

i

Autor: getty images

Co zrobić z choinką po świętach? Podpowiadamy!

2022-12-29 10:28

Myślicie o tym, co zrobić z żywą choinką, która z dnia na dzień gubić będzie coraz więcej igieł? Sposobów jest kilka i mówimy tu o tych legalnych, bo co niektórzy wybierają ten najprostszy, czyli wyrzucenie drzewka przez balkon.

Żywa choinka jest odpadem biodegradowalnym

Powiedzmy sobie od razu - wyrzucanie przez balkon to nie jest dobry pomysł. Jeżeli mieszkamy w bloku i nie mamy co zrobić z sypiącym się drzewkiem, to najprostszym sposobem będzie wyniesienie przed osiedlowy śmietnik. Nie wrzucajmy drzewek do kontenerów, tylko w miarę możliwości przewiążmy je sznurkiem, aby były łatwiejsze w transporcie. Poszczególne firmy wywożące odpady ogłaszać będą daty, w których odbierane będą choinki spod bloków. Choinka jest odpadem biodegradowalnym.

Drugie życie świątecznej choinki

Jeżeli mieszkamy w domku, to mamy więcej możliwości. Jeżeli drzewko zostanie dobrze rozdrobnione, to może służyć jako ściółka pod drzewa i krzewy w naszym ogródku. Z części choinki możemy zrobić też odświeżacz powietrza. Dzięki prostym zabiegom leśny zapach zostanie z nami na dłużej. Wystarczy do naczynia z wodą włożyć plaster pnia i gałązki z igłami. Po dorzucenia no. cynamonu czy goździków i pozostawieniu wszystkiego w ciepłym miejscu, piękny aromat wypełni nasz dom.

Jeżeli kupiliśmy drzewko z korzeniami, to możemy je posadzić w naszym ogrodzie. Jeżeli nie mamy na to ochoty, na wielu grupach pojawiają się ogłoszenia chętnych, którzy odbiorą drzewko z korzeniami i zasadzą u siebie.

Duże, sztuczne drzewka wywozimy do PSZOK

Jeżeli nasza choinka jest sztuczna, ale po tych świętach uznaliście, że kończy się jej żywot i na kolejne kupicie sobie nową, to należy pamiętać, żeby umieścić ją w pojemniku na plastik. Jeżeli jest za duża, możemy ją pociąć lub rozkręcić, a jeżeli nie ma takiej możliwości - zawieźć do najbliższego punktu zbiórki odpadów selektywnych.

QUIZ. TO wydarzyło się w 2022 roku. Myślisz, że będzie łatwo? Pomyśl jeszcze raz!

Pytanie 1 z 15
Niewątpliwie największym (i zarazem najgorszym) wydarzeniem mijającego roku była bandycka napaść Rosji na Ukrainę. Dziś mamy...