Grzyby na Dolnym Śląsku już są! Gdzie szukać? Gdzie jechać na grzybobranie?

i

Autor: pixabay.com

QUIZ

Quiz dla prawdziwych grzybiarzy! Co wiesz o grzybach? Sprawdź jak dobrze znasz się na smakowitych kapeluszach!

2023-11-13 8:58

Sezon grzybowy w pełni, a w lasach mamy prawdziwy wysyp kapeluszy! Zanim jednak ruszysz na łowy upewnij się, że wiesz o grzybach tyle ile trzeba. Na początek sprawdź się w naszym quizie!

Grzybobranie to zajęcie dla każdego! Zbieranie grzybów wiąże się nie tylko z późniejszym pysznym obiadem, ale także ze spacerami na świeżym powietrzu, wśród lasów, co znakomicie wpływa na zdrowie i samopoczucie. 

Grzyby może zbierać każdy, ale samo zbieranie do najłatwiejszych nie należy. Dlaczego? 

Po pierwsze: na grzybach trzeba się znać. W polskich lasach znajduje się aż ponad 1500 tysiąca gatunków grzybów. Większość z nich jest grzybami jadalnymi, ale ok. 250 gatunków należy do grzybów trujących. Wybierając się do lasu trzeba więc wiedzieć jakie grzyby można zebrać, a jakie należy omijać szerokim łukiem. Jeśli masz wątpliwości co do tego czy dany okaz jest trujący czy też nie - lepiej zostaw go w spokoju. Najbezpieczniej zbierać tylko te kapelusze co do których masz całkowitą pewność. 

Po drugie: grzyby lubią się :chować". Wolą zacienione, wilgotne miejsca i nie zawsze łatwo jest je wypatrzyć. Dobrze wiec wiedzieć jaki gatunek grzyba znajdziemy w pobliżu drzew liściastych, jaki przy iglakach, a na jakie można trafić np. przy drodze. 

A Ty, jakim jesteś grzybiarzem? Sprawdź swoją wiedzę o grzybach w naszym quizie!

Co wiesz o polskich grzybach?

Pytanie 1 z 10
Co to za grzyby?
Kurki
Czy warto jeść grzyby?