Telewizor - pilot / zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Pixabay Telewizor - pilot / zdjęcie ilustracyjne

STREAMING

Chcesz oglądać wszystko w sieci? Tyle musisz zapłacić. Szokująca kwota

2023-10-02 16:47

Jeśli Polak pragnie korzystać ze wszystkich głównych serwisów streamingowych oferujących filmy, seriale, dokumenty, sport i kanały telewizyjne, to musi co miesiąc wydać 428,95 zł. Analiza portalu wirtualnemedia.pl wykazuje, że rocznie suma ta przekracza 5 147 zł. Oszczędności są możliwe, gdy opłacimy niektóre usługi z góry na 12 miesięcy lub skorzystamy z łączonych ofert.

Zgodnie z raportem firmy doradczej Arthur D. Little, sporządzonym na zlecenie Piksel - Polskiej Fundacji Wspierania Rozwoju Komunikacji, tradycyjne pakiety płatnej telewizji w Polsce kosztują od 3 do 19 euro, czyli równowartość 13,43 zł - 85 zł. Średnia cena wynosi 11 euro, czyli około 49,26 zł. W tej kategorii cenowej nie uzyskamy jednak dostępu do dużej liczby kanałów filmowych i sportowych premium, które są oferowane za dodatkową opłatą. Dlatego atrakcyjny pakiet z Canal+, HBO, Eleven Sports, Polsat Sport Premium zazwyczaj kosztuje od 100 do 180 zł. Kiedyś taka suma wystarczała, aby korzystać z pełnej oferty, ale rozwój serwisów streamingowych doprowadził do rozdrobnienia praw.

Aby oglądać najnowsze filmy na telewizorze, nie wystarczą już abonamenty Canal+ i HBO. To samo dotyczy sportu, który wymaga kilku subskrypcji. Na szczęście można je elastycznie zmieniać co miesiąc. Jeśli w danym okresie nie ma dla nas interesującej oferty filmów, seriali lub rozgrywek piłkarskich, to nie musimy płacić. To zdecydowane wzmocnienie streamingu w porównaniu do tradycyjnych dostawców płatnej telewizji, którzy zazwyczaj chcą, abyśmy zobowiązali się do dwuletniej umowy. W Stanach Zjednoczonych serwisy streamingowe konkurują z sieciami kablowymi i platformami cyfrowymi, które borykają się ze stałym spadkiem liczby abonentów. W Polsce ten trend również może wkrótce się nasilić.

Jeśli zdecydowaliśmy się zrezygnować z oferty tradycyjnego dostawcy płatnej telewizji i pragniemy oglądać różnorodne treści w 4K, to musimy za to zapłacić sporo. Sam pakiet Netfliksa w tej jakości kosztuje 60 zł miesięcznie. Do tego dochodzą opłaty za HBO Max (29,99 zł), Disney+ (28,99 zł, a od 6 grudnia 37,99 zł), SkyShowtime (24,99 zł), Viaplay Total (55 zł), Canal+ online (54 zł), Canal+ online Fun&News z kanałami tematycznymi (20 zł), Amazon Prime Video (10,99 zł), Apple TV+ (34,99 zł), Player z reklamami, Eurosportem Extra i kanałami telewizyjnymi (40 zł), Polsat Box Go Sport (40 zł) oraz Polsat Box Go Premium z kanałami i premierowymi serialami (30 zł). To łącznie 428,95 zł miesięcznie, czyli 5 147 zł rocznie, nie uwzględniając grudniowej podwyżki Disney+.

Miłośnicy filmów, seriali, dokumentów i różnych kanałów telewizyjnych mogą liczyć na nieco niższy wydatek, bo 298,95 zł miesięcznie, co daje rocznie 3 587,4 zł. To suma subskrypcji Netfliksa (w jakości 4K), HBO Max, Disney+, SkyShowtime, Canal+ Filmy i Seriale (29 zł), Canal+ online Fun&News, Amazon Prime Video, Apple TV+, Playera z reklamami i kanałami (30 zł) oraz Polsat Box GO Premium. Jeszcze mniejszy wydatek, bo 169 zł miesięcznie, czyli 2028 zł rocznie, to koszt wyłącznie czołowych subskrypcji sportowych. W tej puli są Canal+ online (54 zł), Player z reklamami, Eurosport Extra (20 zł), Viaplay Total oraz Polsat Box Go Sport. W większości domów mieszka więcej niż jedna osoba, więc sam sport może nie zaspokoić rodzinnych potrzeb rozrywkowych.

Znacie najpopularniejsze filmy na Netflixie? Jeśli nie, to sprawdźcie koniecznie poniżej!

Posiadając oszczędności, można opłacić niektóre usługi na cały rok lub wykupić subskrypcje na kilka serwisów, na przykład przez Canal+. Pakiet obejmujący wszystkie stacje Canal+, Eleven Sports, Polsat Sport Premium kosztuje 648 zł rocznie, co daje równowartość 54 zł miesięcznie. Przy miesięcznych opłatach ten pakiet wyniósłby 74 zł, co oznacza oszczędność 20 zł co miesiąc. Dzięki tej inwestycji uzyskamy dostęp m.in. do meczów PKO BP Ekstraklasy, Ligi Mistrzów, Serie A, La Ligi, Ligue 1 i wybranych spotkań Premier League.

Poprzez Canal+ opłaca się także wykupić Netflixa czy HBO Max. Dla tych, którzy nie są fanami sportu, wystarczy pakiet Canal+ Filmy i Seriale za 29 zł miesięcznie. Wówczas za plan premium Netfliksa dopłacimy 47 zł, a nie 60 zł, jak bezpośrednio. Przy zakupie przez partnera zewnętrznego, niestety nie ma możliwości dokupienia dostępu dla osób spoza gospodarstwa domowego. Nie możemy więc dzielić się kosztami. Subskrypcja HBO Max przez Canal+ online kosztuje 20 zł, zamiast 29,99 zł bezpośrednio. Canal+ zachęca do wyboru rocznych pakietów, dlatego wspomniany zestaw z filmami i serialami, po wpłacie 228 zł, kosztuje równowartość 19 zł miesięcznie.

Roczne subskrypcje najbardziej opłacalne

Roczne pakiety promują także inne platformy. W Amazon Prime Video kosztuje to 49 zł zamiast 131,88 zł, które wynikałyby z opłat 10,99 zł co miesiąc. W Disney+ roczny abonament to 289,90 zł, zamiast 347,88 zł za opłaty miesięczne. To 12 miesięcy w cenie 10. Oplata roczna za HBO Max wynosi 234,99 zł, co oznacza 34% oszczędności (359,88 zł). W Viaplay roczny rabat to 20%. Ostatnio również Player oferował subskrypcje na 12 miesięcy. Ostatnia promocja dotyczyła zakupu pakietu na pół roku. 180-dniowy pakiet z reklamami kosztuje 40 zł (6 miesięcy w cenie 4), natomiast bez reklam 80 zł.

Netflix to jedna z droższych platform streamingowych. Jeśli chcemy zaoszczędzić, nie musimy wybierać opcji 4K. Opłata za Full HD wynosi 43 zł miesięcznie. W tej opcji możemy za 9,99 zł dokupić dostęp dla jednej osoby spoza gospodarstwa domowego. Wówczas opłata wyniesie 52,99 zł. Podzielona na dwie osoby to niecałe 26,5 zł. W planie za 60 zł, możemy dokupić dostęp dla dwóch osób spoza gospodarstwa domowego. Razem to 79,98 zł, czyli 26,66 zł na jedno gospodarstwo.

Polscy seryjni mordercy, o których Netflix koniecznie powinien zrobić seriale true crime
Sonda
Czy jesteś fanem Netflixa?