Chrzest święty

i

Autor: Canva Pro

RELIGIA

Ceremonie zamiast chrztu i komunii. Alternatywa dla niewierzących

2024-01-14 12:53

Coraz popularniejszy w Polsce staje się trend rezygnacji z chrztu świetego i zastąpienie go chrztem humanistycznym. To specjalna ceremonia powitania dziecka, która nie ma nic wspólnego z praktykami religijnymi, dlatego chętnie korzystają z niej osoby nie wierzące. Ceremonie powoli zastępują też komunię świętą.

Polska jest jednym z krajów europejskich, w których tradycji wyjątkowo mocno ukorzeniła się wiara chrześcijańska. Mimo tego, liczba wyznawców spada z roku na rok, a do kościołów uczęszcza coraz mniej osób. Nic dziwnego, ze niewierzący rodzice rezygnują z ochrzczenia dziecka i wychowania go w wierze, której zasad sami nie wyznają.

Jednak chrzest ma nie tylko wymiar religijny, ale także symboliczny, ponieważ jest swego rodzaju powitaniem dziecka we wspólnocie. Ten doniosły aspekt jest niezwykle ważny również dla osób nie będących katolikami, dlatego na pomoc przychodzi... chrzest humanistyczny, znany za granicą, a w Polsce zyskujący coraz większą popularność.

Czym jest chrzest humanistyczny?

Chrzest humanistyczny to specjalna ceremonia powitania dziecka i nadania mu imienia. podobnie jak w przypadku tradycyjnego chrztu świętego biorą w nim udział rodzice lub opiekunowie dziecka, a także rodzina lub bliscy znajomi.

Ceremonie często odbywają się w restauracjach lub w plenerach stanowiąc coś w rodzaju "mini wesel". Wydarzenia takie organizowane są np. zaraz po nadaniu imienia dziecku w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Są balony, dekoracje, poczęstunek, fotograf, itp. Jednak najważniejszym elementem uroczystości są przemowy najbliższych z otoczenia dziecka. A prezenty? Skromne i "od serca".

Wzruszające przemówienia głównym punktem ceremonii powitania dziecka

W trakcie chrztu humanistycznego niezwykle ważne są przemowy wygłaszane przez rodziców lub opiekunów rodziców honorowych, a także wszystkich innych, którzy chcą podkreślić jak ważne było dla nich pojawienie się malucha na świecie.

To niezwykle wzruszające i emocjonalne momenty, które w znaczący sposób podnoszą rangę wydarzenia.

Jak zorganizować chrzest humanistyczny?

W Polsce działa już coraz więcej firm, które zajmują się organizacją takiego wydarzenia. To na ich barkach spoczywa przygotowanie odpowiedniej oprawy, czyli m.ni. tortu, kwiatów, wystroju, certyfikatów, itp. oraz poprowadzenie uroczystości jako Mistrz Ceremonii. 

Koszty takiej usługi zaczynają się od 2 tysięcy złotych, ale ostateczna cena zależy od wybranych dodatków i atrakcji. Jeśli ktoś ma życzenie i zdolności może też zająć się organizacją takiego wydarzenia na własną rękę.

Nie tylko chrzest, ale i ślub humanistyczny oraz komunia

Chrzest humanistyczny zyskuje coraz więcej zwolenników podobnie jak humanistyczne śluby, znane w Polsce już od kilku lat. Powoli opiekunowie skłaniają się także ku organizacji specjalnej ceremonii dla dziecka, które nie pójdzie do komunii świętej.

W Polsce, czyli w państwie mocno katolickim, gdzie większość dzieci przystępuje do Sakramentu Eucharystii, maluchy z rodzin niekatolickich mogą czuć się nieco odtrącone, dlatego ceremonia humanistyczna, organizowana zamiast komunii, jest dla nich z pewnością dobrym rozwiązaniem.

Objawienia Maryjne w Polsce. Gdzie miały miejsce?

Sonda
Czy jesteś osobą wierzącą?
Prezenty na chrzest