kawa

i

Autor: AKPA

drożyzna

Cena kawy najwyższa od lat. Pobila niechlubny rekord

2024-05-07 15:04

Jeśli zobaczymy na cały indeks gospodarczy, to najszybciej w górę idzie cena kawy. Robusta podrożała o niemal 17% względem miesiąca i aż o ok. 66% w ciągu całego roku.

Jak zauważa Antoni Płuciennik, dyrektor kategorii w sieci Biedronka, cena kawy robusta jest podyktowana wyższą ceną za tonę, która osiągnęła historycznie wysoką kwotę na giełdach.

Jak czytamy na businessinsider.com.pl, kawiarnie na razie trzymają aktualne ceny, ale wkrótce to może się zmienić. Dlaczego?

"Łukasz Wichłacz, prezes Coffeedesku, firmy oferującej kawę i akcesoria do jej parzenia zarówno dla klientów biznesowych, jak i indywidualnych, zwraca uwagę, że choć giełdowa cena kawy wynosi kilka dolarów za kilogram, palarnie płacą za nią ponad 10 dol. W efekcie 250-gramowe opakowanie kawy specialty kosztuje dzisiaj około 50–60 zł, podczas gdy niedawno kosztowało 30–40 zł." - możemy przeczytać.

Zupa za 13 zł, a mięsne drugie danie za 26 zł. W tym lokalu ceny się nie zmieniają, za to menu codziennie

Kawowa drożyzna wkrótce w Gorzowie?

Na razie ceny w gorzowskich kawiarniach utrzymują się na swoim poziomie. Nie zauważyliśmy nagłej zwyżki cen. To, póki co, dobra informacja, ale wkrótce to może się zmienić.

Festiwal Kawy i Czekolady w Hotelu Pod Orłem w Bydgoszczy
Sonda
Ile razy w ciągu dnia pijesz kawę?