Straż Graniczna

i

Autor: Straż Graniczna / Facebook.com

WOŚP

Bulwersująca aukcja na WOŚP zdjęta z licytacji. Straż Graniczna wycofuje się z oferty patrolu wzdłuż granicy z Białorusią

2024-01-24 12:33

To była jedna z najbardziej szokujących ofert jaka trafiła na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Straż Graniczna zaproponowała bowiem... udział w patrolu wzdłuż granicy z Białorusią. Ostateczne jednak oferta została wycofana, o czym SG poinformowała w swoich mediach społecznościowych.

Spacer wzdłuż polsko-białoruskiej granicy na licytacji WOŚP

O przekazaniu tej, co najmniej kontrowersyjnej, "atrakcji" na licytację WOŚP poinformował Podlaski Oddział Straży Granicznej.

W ramach oferty zwycięzca licytacji mógłby wziąć udział w patrolu wzdłuż granicy z Białorusią.

W czasie wizyty zaplanowano m.in. wspólny patrol wzdłuż granicy polsko-białoruskiej, a także oglądanie powstałej w 2022 roku bariery na tej granicy. Patrol będzie się poruszał takimi drogami i w miejscach, gdzie taka wizyta będzie mogła się odbyć. Podczas wizyty w placówce będzie można obejrzeć też m.in. specjalistyczny sprzęt SG, pojazd obserwacyjny czy drony. Zaplanowano też spotkanie z przewodnikiem psa służbowego i jego czworonożnym partnerem" brzmiała oferta.

Wizyta, w której mogły wziąć udział maksymalnie trzy osoby, miała się odbyć do końca kwietnia.

Aukcja SG w ogniu krytyki

Propozycja Straży Granicznej spotkała się natychmiastową krytyką ze strony wielu osób. Wszystko dlatego, że granica polsko-białoruska owiana jest wyjątkowo złą sławą: to właśnie tam każdego dnia dochodzi do ludzkich dramatów.

Cudzoziemcy, uciekając ze swoich krajów, w których nie czeka ich nic oprócz śmierci, próbują przedostać się z ogarniętej reżimem Białorusi do Polski (w założeniu często chcą iść dalej, na zachód). Ale i tutaj zderzają się z murem nie otrzymując nie tylko możliwości wstępu na terytorium naszego kraju, ale i odpowiedniej opieki.

Jak wskazują obrońcy praw człowieka i działacze z Grupy Granica: osoby zatrzymane przy granicy często "przerzucane" są z powrotem na stronę białoruską. Uchodźcy nie mają dostępu do wody, jedzenia, pomocy medycznej, a nawet ciepłych ubrań, które w zimowych warunkach są niezbędne do przeżycia. To właśnie dlatego, regularnie odnajdywane są kolejne ciała zmarłych na granicy osób.

Dramatyczna sytuacja została dobitnie pokazana w głośnym filmie pt. "Zielona Granica" Agnieszki Holland, który został doceniony na arenie międzynarodowej.

Straż Graniczna wycofuje ofertę z licytacji na WOŚP

Ostateczne, decyzją Komendanta Głównego Straży Granicznej, aukcja została wycofana z licytacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jak zaznaczają funkcjonariusze Straży Granicznej: SG dalej wspiera działania Jurka Owsiaka.

31. Finał WOŚP w Gorzowie Wielkopolskim

Sonda
Słusznie wycofano aukcję wspólnego patrolu z licytacji na WOŚP?
Jak działa system perymetryczny na granicy z Białorusią? Straż Graniczna pokazała nagrania