Gorzów Katedra podczas remontu

i

Autor: Przemek Mazurek Do pożaru katedry w Gorzowie doszło w lipcu 2017 roku. Ciągle trwa jej odbudowa.

Biskup Tadeusz Lityński wezwany jako świadek w sprawie pożaru gorzowskiej katedry

2020-02-10 17:57

Prokurator chce przesłuchać Tadeusza Lityńskiego, ordynariusza Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Ma to związek z toczącym się procesem przeciwko Zbigniewowi K. aktualnemu proboszczowi Katedry, któremu prokuratura zarzuca wiele zaniedbań m.in. brak sprawnego systemu sygnalizacji pożarowej.

Biskup Tadeusz Lityński pojawi się w sądzie w najbliższą środę (12.02) o godzinie 12.30. Informację potwierdziła nam Lidia Wieliczuk, rzecznik Sądu Okręgowego w Gorzowie. O przesłuchanie biskupa poprosił prokurator prowadzący sprawę. Chce się dowiedzieć co biskup wie na temat pożaru. Proces, w którym oskarżony jest Zbigniew K. aktualny proboszcz parafii Katedralnej trwa od kilku miesięcy. 

Zbigniewowi K. grozi kara do ośmiu lat więzienia. Proboszcz gorzowskiej katedry nie przyznaje się do winy. Złożył przed sądem obszerne wyjaśnienia.

Przypomnijmy: drugi z oskarżonych - Zbigniew S. przyznał się do zaniedbań w katedrze i w sierpniu ubiegłego roku usłyszał wyrok roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Dodatkowo były proboszcz został ukarany grzywną w wysokości 7 tys. zł.

Do pożaru katedry w Gorzowie doszło w lipcu 2017 roku. Ciągle trwa jej odbudowa. Koszt prac oszacowano na 20 milionów złotych.