Woda z kranu

i

Autor: fot. Canva/ patanasak

ZDROWIE

Bakterie coli w wodzie w jednym z gorzowskich zakładów? Sanepid komentuje

2024-06-21 16:03

W czwartek (20.06) dotarła do nas informacja, że na terenie jednego z zakładów zlokalizowanych przy ulicy Walczaka w Gorzowie zlecono badania wody, które wykazały niewielkie ilości bakterii coli. Zwróciliśmy się w tej sprawie do lubuskiego sanepidu, który sprawdził stan nadzorowanych przez siebie ujęć wody. Czy jest się czego obawiać?

Woda niezdatna do picia. Badania wykazały bakterię coli

Jak przekazał jeden z pracowników gorzowskiego zakładu: w pracy zlecono badania wody, które wykazały bakterie coli. To niebezpieczna sytuacja, która powoduje, że woda staje się całkowicie niezdatna do picia.

Zakażenie tym rodzaje bakterii skutkuje poważnymi dolegliwościami przede wszystkim ze strony układu moczowego: może się pojawić zapalenie pęcherza, bakteriomocz, a nawet ostre, odmiedniczkowe zapalenie nerek. Temu wszystkiemu towarzyszy ból brzucha oraz trudności i ból przy oddawaniu moczu. Jeśli więc w jakimś ujęciu wody stwierdzone zostaną bakterie coli, wówczas kategorycznie zabrania się jej spożywania.

Sanepid nie stwierdził uchybień w ujęciach wody dla ludzi

W związku z informacją o bakteriach coli zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie. Jak się okazuje, w żadnym ujęciu wody, które jest nadzorowane przez sanepid, nie stwierdzono bakterii coli.

Nadzorujemy ujęcia wody, któa przeznaczona jest dla ludzi i w tym zakresie nie stwierdziliśmy żadnych nieprawidłowości. Badania nie wykazały nic niepokojącego. Być może było to więc techniczne ujęcie wody, która nie jest przeznaczona do spożycia. Nie mamy sygnałów o bakterii ani z powiatowych stacji ani z wodociągów - powiedziała Justyna Muranowicz, rzecznik Sanepidu w Gorzowie.

Wszystko wskazuje na to, że zakład prywatnie przeprowadził określone badania. O sprawie powiadomiona została również Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, która dokładnie przyjrzy się tej kwestii. Póki co nie udało nam się jednak z nimi skontaktować. Sprawę będziemy na bieżąco monitorować.

Zobacz też: IX Gorzowska Nadwarciańska Dycha

Quiz. Wakacyjne przeboje z czasów PRL. Jak dobrze pamiętasz piosenki o lecie?

Pytanie 1 z 10
Dokończ fragment przeboju „Chałupy welcome to” Zbigniewa Wodeckiego. „Jak co roku w Chałupach, gdy zaczyna się upał...”
Bakteria New Delhi