Autobus na Ukrainę

i

Autor: Gorzów / Facebook.com

POMOC

Autobusy z Gorzowa na Ukrainę. Jadą aż do miasta Sumy

2023-08-11 11:37

W ramach pomocy humanitarnej trzy Solarisy, wycofane z użytku na gorzowskich drogach, zostały przekazane miastu partnerskiemu Sumy. Pojazdy pokonały już ukraińską granicę i zmierzają do celu.

Autobusy, mimo że nie są nowe, to są w pełni sprawne i będą służyć mieszkańcom Sum jeszcze przez wiele lat. Pojazdy zostały oficjalnie przekazane w czwartek (10.08) gdzie na przejściu granicznym w Korczowej spotkali się przedstawiciele Miejskiego Zakładu Komunikacji z Gorzowa oraz reprezentanci ukraińskiego miasta Sumy.

Sumy to miasto partnerskie Gorzowa, które jeszcze na początku roku poprosiło o wsparcie techniczne w postaci autobusów komunikacji miejskiej. To jeden z obszarów Ukrainy, który najbardziej ucierpiał podczas trwającej wojny z Rosją. Toczyły się tam wyjątkowo krwawe walki, a miasto zostało prawie doszczętnie zniszczone. Dlatego też gorzowscy urzędnicy zdecydowali o przekazaniu trzech autobusów marki Solaris Urbino 12 z 2006 roku.

Pojazdy do tej pory woziły gorzowian, ale po zmianie taboru i zakupie nowych elektryków przez MZK zostały wycofane z użytku. Jak przyznał prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki: są jednak w dobrym stanie technicznym.

Zanim dotrą do Sum Solarisy mają do pokonania długą drogę. Aby dojechać do ukraińskiej granicy musiały przejechać 850 kilometrów, a przed nimi jeszcze 1000 do miejsca docelowego.

To już kolejna pomoc Gorzowa dla Ukrainy. Po wybuchu wojny schronienie znalazły tu setki osób, przyjmowane zarówno do publicznych placówek jak i prywatnych domów. Mieszkańcy organizowali zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy, prowadzili bezpłatne lekcje polskiego i pomagali w załatwieniu różnych spraw. Tutaj ukraińskie dzieci spędziły ostatnie wakacje!

Pomoc na Ukrainę płynie z całej Polski. W czerwcu Minister Spraw Wewnętrznych oficjalnie wysłał na Ukrainę sześć tirów z pomocą humanitarną i medyczną. Zobacz zdjęcia:

Sonda
Czy wspierasz Ukrainę odkąd wybuchła tam wojna?
Polski lekarz na froncie w ukrainie