- Sporo rankingów ukazuje się w ostatnim czasie, w niektórych nie mamy tak dobrej pozycji, ale ten ranking jest bardzo obiektywny, bo bierze pod uwagę wiele aspektów i wydaje się adekwatny do stanu faktycznego – uznał prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
- Pobudzić rozwój i miasto dla pokoleń - to dwa hasła przewodnie moich minionych kampanii, a zawarta pomiędzy nimi odległość blisko dekady, można powiedzieć, że została opisana przez ten ranking. Osobiście widzę wiele rzeczy do poprawy, zmiany czy rozbudowy jednak trudno nie zgodzić się z konkluzją wypływająca z tego raportu, że Gorzów jest dobrym miastem do mieszkania, do pracy i do nauki. Systematycznie podnosimy jakość dróg, komunikacji miejskiej, poszerzamy ofertę kulturalną, inwestujemy w rozwój ekologiczny, czuwamy nad jakością powietrza – dodał.
- Na miasto trzeba patrzeć w szerszym kontekście, przez pryzmat innych porównywalnych miast, jak wypadamy na ich tle, tego co się dzieje w kraju jak wygląda w nim rozwój społeczny czy demografia. Prezydent Szymankiewicz wspomniał niedawno o problemie wyludniania. To problemem ogólnopolski, wystarczy zajrzeć do danych. U nas nie jest źle, bo co prawda mamy mniej zameldowanych, ale ze spisu powszechnego wynika, że liczba zdeklarowanych gorzowian wcale nie zmalała. Poza tym rośnie liczba ludzi w pobliskich gminach, czyli powiększamy się jako aglomeracja – podkreślił prezydent Wójcicki
Serwis internetowy Business Insider przeprowadził ranking najlepszych polskich miast do życia, biorąc pod uwagę wskaźniki takie jak stopa bezrobocia, poziom wynagrodzeń, ceny mieszkań na rynku wtórnym, dostępność opieki medycznej, poziom przestępczości oraz jakość powietrza. Na podstawie tych kryteriów ustalono, że Poznań jest miastem wojewódzkim oferującym najlepsze warunki do zamieszkania. Drugie miejsce zajęły Katowice, a trzecie Opole. Miasto Gorzów znalazło się na satysfakcjonującym siódmym miejscu.
Portal podkreśla, że w Gorzowie Wielkopolskim średnie ceny mieszkań wynoszą nieco poniżej 6,5 tysiąca złotych za metr kwadratowy. W porównaniu do tego, w miastach takich jak Wrocław, Kraków czy Gdańsk ceny osiągają już wartości pięciocyfrowe, a w stolicy przekraczają 14 tysięcy złotych za metr kwadratowy.
W rankingu zajęliśmy drugie miejsce nie tylko w kategorii "dostępność mieszkań" (po Katowicach, przed Opolem), ale także w kategorii "jakość powietrza" (po Opolu, przed Poznaniem).
Chociaż stopa bezrobocia w Gorzowie jest niska, to w rankingu zajęliśmy ósme miejsce. Pierwszą trójkę w tej kategorii tworzą Poznań, Katowice i Warszawa. Również w kategorii przestępczość plasujemy się na ósmym miejscu, a najbezpieczniej jest w Rzeszowie, Olsztynie i Lublinie.
Pod względem średniego wynagrodzenia oraz dostępu do lekarza na NFZ zajęliśmy czternaste miejsce, co daje nam trzecią pozycję od końca.
Na podstawie oficjalnych danych za maj i czerwiec tego roku uznano, że do najlepszych miast wojewódzkich do życia zaliczyć można przede wszystkim Poznań, Katowice i Opole. Ciekawie, że Kraków i Warszawa znajdują się daleko z tyłu, a na ostatnim miejscu plasuje się Białystok.