Fotowoltaika

i

Autor: Pixabay.com

Gospodarka Gorzów

Miasto zainwestowało już 6 mln zł w farmę fotowoltaiczną. A to dopiero początek

2023-06-05 15:22

Tyle wyniosła opłata rezerwacyjna, żeby można było w przyszłości wpiąć gorzowska elektrownię słoneczną w sieć energetyczną. Miasto czeka teraz na decyzję operatora sieci. Docelowo inwestycja, planowania w Stanowicach, może kosztować 800 mln zł.

Kolejny krok w stronę farmy fotowoltaicznej. Gorzowskie Inneko wydało 6 mln zł na opłatę rezerwacyjną. Chodzi o możliwość podłączenia planowanej elektrowni słonecznej do sieci energetycznych. Miasto ma już warunki zabudowy i decyzję środowiskową. Teraz czeka na odpowiedź operatora sieci. A także zmianę przepisów, które pozwolą sprzedawać wytworzoną energię bezpośrednio do odbiorców.

Nie mówimy tu o mieszkańcach, bo to niemożliwe, musielibyśmy kabel do każdego domu, każdego mieszkania ciągnąć osobno i bezpośrednio. Mówimy o dużych odbiorcach, jak strefa ekonomiczna, której moglibyśmy sprzedawać ten prąd lub na potrzeby własne - mówi Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Koszt budowy miejskiej farmy fotowoltaicznej szacowany jest na 800 mln zł. Inwestycja ma powstać w Stanowicach na 200 hektarowej działce. Stanie tam od 250 do 350 tysięcy paneli fotowoltaicznych, a moc tej elektrowni to 250 megawatów.

Quiz. Czy znasz te przybory kuchenne? Tak trudnego quizu jeszcze nie było.

Pytanie 1 z 10
Czym jest radełko?