WYPADKI

Arsenał broni z czasów II wojny światowej znaleziony na dnie rzeki! Wyjątkowe odkrycie w Międzyrzeczu

2023-09-07 12:19

Policjanci i eksperci do spraw rozminowywania zabezpieczyli broń, w tym m.in. części karabinów oraz rewolwer, pochodzącą z czasów II wojny światowej. Militaria znajdowały się na dnie rzeki Obry w Międzyrzeczu i stanowiły realne zagrożenie dla okolicznych mieszkańców.

O tym, że w rzece mogą się znajdować niebezpieczne przedmioty poinformowały policjantów osoby postronne. Nie jest to nowa sytuacja, ponieważ to właśnie tu znajduje się Międzyrzecki Rejon Umocniony, czyli jedna z najdłuższych na świecie podziemnych fortyfikacji. To tu toczyły się walki mające na celu ochronę wschodnich granic Rzeszy, dlatego co i rusz eksperci natrafiają na kolejne niewybuchy. Każdy z nich stanowi jednak duże zagrożenie i wymaga profesjonalnego podejścia.

Broń z czasów wojny znaleziona w Międzyrzeczu. Trwają szczegółowe badania

Informacje uzyskane od mieszkańców potwierdziły się i specjaliści wyciągnęli z dna rzeki broń pochodzącą z czasów II wojny światowej.

Teraz policjanci przystąpią do szczegółowych badań i analizy znalezionej broni. Ujawnione artefakty zostaną przekazane do zespołu ekspertów w dziedzinie wojskowości oraz uzbrojenia, którzy będą starannie badać ujawnione artefakty, aby zidentyfikować ich pochodzenie i okoliczności związane z ich obecnością na dnie rzeki. To odkrycie stanowi nie tylko ważny element naszego dziedzictwa historycznego, ale także może dostarczyć cennych informacji na temat wydarzeń związanych z II Wojną Światową w naszym regionie" - przyznaje Mateusz Maksimczyk z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu.

Znalazłeś niewybuch? Natychmiast zawiadom policję!

Niebezpieczne przedmioty czy materiały pochodzące z czasów wojennych wciąż są odkrywane w wielu miejscach Polski. Dlatego policjanci przypominają, że w przypadku natrafienia na takie znalezisko należy niezwłocznie powiadomić funkcjonariuszy.

Pomimo upływu lat, niektóre z materiałów wybuchowych mogą wciąż być aktywne i stanowić zagrożenie - przypomina Mateusz Maksimczyk.

Jeśli znalazłeś niewybuch lub inny, podobny przedmiot postępuj według poniższych zasad:

  1. Zachowaj bezpieczną odległość i nie próbuj go dotykać.
  2. Skontaktuj się z Policją i podaj dokładną lokalizację miejsca odnalezienia niewybuchu.
  3. Jeżeli w obrębie znaleziska znajdują się inne osoby, ostrzeż ich o niebezpieczeństwie.
  4. Nie oceniaj samodzielnie czy znaleziony przedmiot to niewybuch.
Sonda
Znalazłeś/aś kiedyś niewybuch?
Znaleziono niewybuch przy SP nr 5 w Lesznie