Drukarka

i

Autor: Canva Pro

BIZNES

Amerykański gigant zwolni tysiące osób! Xerox zapowiada ważne zmiany. Co z polskimi oddziałami?

2024-01-05 10:32

Amerykański koncern Xerox, jeden z największych na świecie dostawców cyfrowych drukarek, poinformował o planowanych zwolnieniach, któe mają nastąpić jeszcze w pierwszym kwartale 2024 roku. Parcę może stracić nawet 3 tysiące osób!

Xerox to lider w dziedzienie w technik i usług zarządzania dokumentami i procesami biznesowymi. To również jeden z najstarszych dostawców cyfrowych i laserowych drukarek oraz usług outsourcingu druku, zarządzania dokumentami i procesami back office. To właśnie Xerox jako pierwszy wprowadził na rynek kserokopiarki.

Teraz koncern planuje duże zmiany, które wiążą się ze zwolnieniem ogromnej liczby pracowników. Dlaczego?

Xerox zwolni nawet 3 tysiące osób. Koncern planuje zmiany

To kolejne ogromne zwolnienia w branży technologicznej. W ciągu ostatnich miesięcy podobne działania podejmowane były m.in. przez Microsoft oraz Nokię. Teraz czas na potentata w dziedzinie urządzeń do drukowania, czyli Xerox.

Zgodnie z zapowiedziami jeszcze w pierwszym kwartale tego roku pracy ma zostać pozbawionych około 3 tysięcy osób, co stanowi około 15% zasobów ludzkich firmy. Skąd taka radyklana decyzja?

Jak poinformowały władze koncernu: firma chce przyjąć całkiem nowy model operacyjny i strukturę organizacyjną. Wszystko po to, by zwiększyć działalność w zakresie druku i skuteczność wprowadzania na rynek produktów i usług.

Takie działania wydają się nieuniknione w dobie zmieniających się warunków rynkowych branży technologicznej, która w dużym stopniu zaczyna się skupiać na usługach cyfrowych, IT, a nawet sztucznej inteligencji.

Co z pracownikami w polskim oddziale?

Xerox ma swoje oddziały w wielu krajach na świecie, w tym także w Polsce, gdzie działa od 1994 roku. Od tamtego czasu stał się czołowym dostawcą urządzeń drukujących i kopiujących w obszarze biurowym i produkcyjnym w kraju.

Na razie nie wiadomo w jakim stopniu zapowiadana restrukturyzacja dotknie także polski oddział. Na tę chwilę nie podano żadnych konkretów w tej sprawie.

Po podaniu do publicznej wiadomości informacji o planowanych zwolnieniach, akcje Xeroxu na giełdzie spadły aż o 12%.

Niegdyś wystąpił w tej popularnej reklamie. Teraz jest wielką gwiazdą!

Sonda
Czy w obecnych czasach obawiasz się o pracę?
Zaskakujący efekt współpracy Muzeum Narodowego i PLL LOT. Kto kogo wykorzystał?