Burza

i

Autor: pixabay.com

POGODA

Alert pogodowy! Możliwe gwałtowne burze i silny wiatr

2023-06-26 10:54

Regionalne Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed kolejnym załamaniem pogody, tkóe nadciąga nad Gorzów i okoliczne miejscowości. Tym razem chodzi o wyjątkowo silny wiatr i burze, które mogą się pojawić już w poniedziałek (26.06) oraz w nocy z poniedziałku na wtorek (26/27.06).

Alert RBC. Gorzowianie dostali smsa z ostrzeżeniem

O załamaniu pogody w Gorzowie informuje na swojej stronie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Zgodnie z prognozami w zachodniej części województwa mogą wystąpić gwałtowne burze z gradem, którym miejscami będą towarzyszyć intensywne opady deszczu od 20 do 30 mm. Może się też pojawić silny wiatr, który w porywach osiągnie prędkość 80-90 km/h.

Ostrzeżenie zostało również wysłane na telefony komórkowe mieszkańców. Smsa o takiej treści mogli dziś rano przeczytać lubuszanie:

Uwaga. Dziś i w nocy (26/27.06) możliwe gwałtowne burze z gradem i silny wiatr. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr.”

W województwie lubuskim alert dotyczy powiatu gorzowskie, sulęcińskiego, krośnieńskiego, słubickiego, myśliborskiego, gorzowskiego i samego miasta Gorzowa.

Uważaj na siebie! Jak się zachować podczas silnych wiatrów i burz?

  1. Usuń z balkonów i tarasów wszystkie wolnostojące przedmioty oraz to, co mogłoby zostać przewrócone bądź porwane przez wiatr. lepiej ściągnąć rośliny doniczkowe wiszące na parapetach od strony dworu.
  2. Upewnij się, że zamknięte są wszystkie okna i drzwi.
  3. Jeśli masz możliwość nie wychodź z domu.
  4. W miarę możliwości wyłącz wszystkie urządzenia elektryczne i gazowe.
  5. Upewnij się, że masz pod ręką oświetlenie awaryjne, jak np. latarki czy świeczki.
  6. Nie zostawiaj samochodu zaparkowanego pod drzewami, słupami energetycznymi czy w pobliżu znaków oraz innych, podobnych elementów infrastruktury.
  7. Unikaj otwartej przestrzeni.
  8. W czasie burzy nie dotykaj metalowych przedmiotów.

W razie zagrożenia dzwoń pod numer alarmowy 112.

Sonda
Boisz się burzy?
Pierwsza w październiku burza w Lesznie