Greta Thunberg

i

Autor: PAP/EPA/FREDRIK SANDBERG

WYROK

Aktywistka Greta Thunberg skazana. Działaczka na rzecz klimatu usłyszała wyrok

2024-05-08 19:02

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg została skazana w środę przez sąd w Sztokholmie na karę grzywny za dwukrotną (12 i 14 marca) blokadę wraz z innymi działaczami wejścia do szwedzkiego parlamentu.

Greta Thunberg stanęła przed sądem

W trakcie procesu Thunberg przyznała się do niewykonywania poleceń policji, ale zaprzeczyła, jakoby popełniła przestępstwo.

Znajdujemy się w alarmującej sytuacji klimatycznej, mamy więc obowiązek podejmowania nadzwyczajnych kroków" - tłumaczyła.

W praktyce akcja nie utrudniła pracy parlamentarzystom, którzy skorzystali z innych drzwi w rozległym gmachu.

Debata w Szwecji po blokadzie wejścia do parlamentu

Blokada wejścia do parlamentu przez aktywistów wywołała w Szwecji debatę, czy nieposłuszeństwo obywatelskie jest słuszne, skoro ekolodzy nie wykorzystują demokratycznych ścieżek wpływu na decyzję polityków. Sugerowano, że pełnoletnia i studiująca na Uniwersytecie Sztokholmskim Thunberg mogłaby na przykład utworzyć partię lub kandydować w wyborach z jednego z istniejących ugrupowań.

Thunberg, inicjatorka piątkowych strajków szkolnych na rzecz klimatu, na początku kwietnia została zatrzymana w Hadze w Holandii, po tym, gdy wspólnie z innymi aktywistami zablokowała drogę. Wcześniej działaczka została skazana na karę grzywny za blokadę portu naftowego w Malmoe.

Zobacz też: Pijany 42-latek wbił się w tira i cudem uniknął śmierci

Sonda
Popierasz działania Grety Thunberg?
Pogad@ne: Klimatyzacja - rodzaje, wybór, koszty, montaż
Materiał sponsorowany