Dzwon Pokoju w Gorzowie

i

Autor: UM Gorzowa

30 stycznia w Gorzowie to święto. Dlaczego?

2023-01-24 10:07

Co roku, od 30 stycznia 1995, w Gorzowie obchodzony jest Dzień Pamięci i Pojednania. To święto miasta, jego mieszkańców - byłych i obecnych. Symbolem pamięci i pojednania jest Dzwon Pokoju, ufundowany przez byłych i obecnych mieszkańców miasta.

Tegorocznym obchodom towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne, w tym dwa koncerty, na które zaprasza Filharmonia Gorzowska. Już 27 stycznia o godzinie 19.00 odbędzie się koncert symfoniczny „Muzyczne przyjaźnie”, który będzie spotkaniem z muzyką polską i niemiecką XIX wieku. W programie zaprezentowane zostaną dzieła Karola Lipińskiego i Roberta Schumanna – dwóch znakomitych twórców, których swego czasu połączyła muzyczna przyjaźń.

30 stycznia o godzinie 18.00 w filharmonii zaplanowano koncert kameralny, którego program wypełni przepiękna liryka wokalna oraz muzyka fortepianowa kompozytorów polskich i niemieckich epoki romantyzmu, oraz pierwszej połowy ubiegłego wieku.

Ponadto 30 stycznia o godzinie 16.00 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta zaprasza na promocję książki dra Matthiasa Lehmanna „Willa Hansa Lehmanna w Gorzowie Wielkopolskim (Landsbergu), która opowiada o rodzinie Jaehne’ów i Lehmannów, ich majątku i fabryce maszyn w Frydrychowie (Friedrichstadt).

Dlaczego gorzowianie świętują 30 stycznia?

Właśnie 30 stycznia w 1945 roku do Gorzowa, a raczej niemieckiego Landsberga weszli Rosjanie. Oddziały radziecko wojska weszły do miasta od strony Strzelec Krajeńskich, późnym wieczorem, 30 stycznia. Wcześniej, wycofujący się z miasta Niemcy wysadzili most na rzece Warcie.

QUIZ: Rozpoznasz państwo po jego kształcie? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Co to za państwo?
Quiz - kształty państw - Polska