Zieleń w Gorzowie

i

Autor: Bartłomiej Nowosielski / Gorzów FB

MIASTO

Zieleń zamiast betonu. Wielkie zmiany w centrum Gorzowa rozpoczęte!

2023-09-15 13:24

Miejscy urzędnicy zapowiadają zieloną rewolucję! W centrum miasta ma się pojawić dużo więcej roślin, w tym drzew, krzewów i kwiatów. Wszystko w ramach walki z betonozą, na którą od dawna narzekaja mieszkańcy.

Przy Urzędzie Miasta wzdłuż ulicy Sikorskiego w Gorzowie rozpoczęły się już pierwsze prace związane z nasadzeniem nowych roślin. Zieleń ma zastąpić betonowe płyty, które w tym momencie dominują nie tylko na gorzowskich deptaku, ale w wielu miejscach w centrum miasta. Planowane zmiany są naprawdę duże!

Więcej zieleni w centrum Gorzowa. Co się zmieni?

Prace związane z nasadzeniem większej ilości roślin urzędnicy zapowiadali jeszcze w 2022 roku. Teraz roboty ruszyły pełną parą i wszystko wskazuje na to, że już wkrótce centrum miasta zmieni się nie do poznania.

Znacznie zazielenimy centrum miasta i odbetonujemy, czy bardziej odkostkujemy, tam gdzie to możliwe, fragmenty ulicy Sikorskiego. Robimy to, bo wsłuchujemy się w głosy mieszkańców, również te krytyczne, które dotyczyły ulicy Sikorskiego. Choć jeszcze raz chcę podkreślić, że podczas jej przebudowy fizycznie nie wycięliśmy ani jednego drzewa i nie ubyło na niej zieleni. Ale rzeczywiście przestrzeń jest dosyć monolityczna i postanowiliśmy przeprowadzić poważne zmiany, znacznie zwiększające przestrzeń aktyną biologiczniemówił jeszcze w czerwcu Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Nowe gatunki drzew i krzewów w centrum Gorzowa

Tylko do końca tego roku przy Sikorskiego ma się pojawić 3600 roślin i 31 drzew. Drzewa posadowione zostaną m.in. na Starym Rynku przy fontannie oraz koło katedry. Będą to głogi, grusze drobnoowocowe i kasztanowiec, a wśród krzewów: róża okrywowa, tawuła japońska, hortensja bukietowa, perowskia, krzewuszka, tawlina jarzębolistna, kalina koralowa, jałowiec. Pojawią się też trawy – miskant chiński, proso rózgowate, trzcinnik, rozplenica japońska, ostnica cieniutka, trzęślica modra i byliny: szałwia omszona, rozchodnik okazały, werbena patagońska.

Urzędnicy chcą, by zniknęły nie tylko betonowe płyty chodnikowe, ale także donice, dlatego w tych miejscach, w których będzie to możliwe, rośliny będą sadzone bezpośrednio w ziemi.

W ramach projektu powstanie też osiem zielonych przystanków przy Sikorskiego, Jagiełły, Walczaka, Wyszyńskiego, Piłsudskiego i przy Parku Zacisze - jeden przy ul. Estkowskiego jest już gotowy.

Prace mają się zakończyć do końca tego roku.

Lubuskie zachwyca fauną i florą. Zobacz niezwykły Park Narodowy "Ujście Warty"

Sonda
Uważasz, że w Gorzowie brakuje zieleni?
Festiwal Roślin w Nowym Sączu