Chiński Nowy Rok

i

Autor: Canva Pro

NOWY ROK

Zbliża się Chiński Nowy Rok! Kiedy wypada i jak jest świętowany? Tradycje, zwyczaje i ciekawostki

2024-02-08 11:54

Chiński Nowy Rok to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu chińskim. Już wkrótce mieszkańcy wielu azjatyckich państw rozpoczną wielkie świętowanie wychodząc na ulice w barwnych strojach, śpiewając i tańcząc. To właśnie wtedy pojawiają się także dobrze znane, chińskie smoki. Jak wygląda celebrowanie Chińskiego Nowego Roku i co on oznacza?

Chiński Nowy Rok 2024. Kiedy wypada?

Chiński Nowy Rok zwany jest także Świętem Wiosny. Wypada co roku w okresie między 21. stycznia a 20. lutego. To tradycja świętowana od czasów najdawniejszych nie tylko przez mieszkańców Chin, ale także m.in. Tajwanu, Singapuru, Hongkongu czy Korei Południowej.

W tym roku Chiński Nowy Rok rozpoczyna się 10. lutego i potrwa do 28. stycznia 2025 roku.

Same obchody związane z przywitaniem nowego roku potrwają 15 dni. W Chińskiej Republice Ludowej pierwsze 3 dni Chińskiego Nowego Roku są dniami wolnymi od pracy.

Chiński Nowy Rok rokiem Drewnianego Smoka. Co to oznacza?

W tradycji i kulturze chińskiej, każdy rok dedykowany jest odpowiedniemu znakowi zodiaku. Cykl tych symboli, odpowiadających kalendarzowi księżycowemu, wypada co 12 lat. Chiński rok 2023 upłynął pod znakiem Królika, a nowemu, 2024 roku towarzyszyć będzie znak Drewnianego Smoka.

Zgodnie z horoskopem Rok Smoka to rok spokoju, porządku, harmonii i bezpieczeństwa. To dobry czas, by poukładać swoje sprawy i rozwiązać spory.

Smok jest najsilniejszym chińskim znakiem zodiaku, dlatego zgodnie z wierzeniami rok pod jego patronatem pełen będzie odwagi, energii i siły. Chińczycy wierzą, że właśnie te cechy będą posiadać ludzie urodzeni w Roku Smoka - cechować ma ich też duma, ambicja i inteligencja.

Tradycje i celebracja Chińskiego Nowego Roku

Chiński Nowy Rok to jedno z najważniejszych wydarzeń w kulturze chińskiej, nic więc dziwnego, że jest hucznie obchodzony przez miliony ludzi na całym świecie.

Święto Wiosny to doskonała okazja do spotkania z przyjaciółmi i rodziną. W tym czasie organizowane są liczne wydarzenia, zachęcające do wspólnej celebracji, a budynki, ulice i domy przystrajane są dekoracjami nawiązującymi m.in. do znaku towarzyszącego danemu rokowi - tym razem na ulicznych lampach, drzwiach i oknach zawisną wizerunki smoka.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów świętowania Chińskiego Nowego Roku są doskonale wszystkim znane, ogromne, kolorowe smoki. Przebrane za nie grupy osób wykonują specjalny taniec, który symbolizuje szczęście, obfitość i ma odganiać złe duchy. Tańczące smoki można spotkać na ulicach przez kilka dni.

Tradycja, przyjęte zwyczaje i przesądy

To coś, co dla Chińczyków jest niezwykle ważne i do czego każdy przykłada ogromną wagę:

  • Porządki - prace porządkowe i sprzątanie należy zakończyć przed Nowym Rokiem i kontynuować dopiero po zakończeniu celebracji. W innym wypadku można ,,wymieść,, szczęście z domu.
  • Czerwone koperty z pieniędzmi - rozdaje się je przede wszystkim osobom starszym oraz dzieciom. To swego rodzaju prezenty, które mają przynieść radość i bogactwo.
  • Odwiedziny u teściów - te należy bezwzględnie przełożyć! Zgodnie z przesądem, wizyta u teściów w Nowy Rok może przynieść nieszczęście w małżeństwie.
  • Kłótnie - tych trzeba bezapelacyjnie unikać, żeby zapewnić sobie radość i miłość w nadchodzącym roku

Czarcie kręgi w lesie pod Gorzowem

Sonda
Czy wierzysz w horoskopy?
Horoskop. Co mówi o tobie znak zodiaku?