Straż Graniczna

i

Autor: Straż Graniczna / Facebook.com

STRAŻ GRANICZNA

Zarobki straży granicznej. Kto może zostać strażnikiem i czy... warto?

2024-03-08 11:37

Jak wynika ze statystyk, w straży granicznej brakuje funkcjonariuszy. Spora ich liczba przechodzi na emeryturę, a młodzi niekoniecznie palą się do pracy w tym fachu. Co zniechęca nowych: zarobki czy też duża odpowiedzialność? Sprawdziliśmy, ile można zarobić pracując w straży granicznej.

Praca w straży granicznej: czy warto?

Nie da się zaprzeczyć, że praca w straży granicznej może być niezwykle emocjonująca i satysfakcjonująca. Stabilne warunki zatrudnienia, stała wypłata i premie, a do tego brak nudy oraz możliwości rozwoju i awansu to coś co powinno przyciągać młodych do służby.

Jednak praca funkcjonariusza wiąże się też z odpowiedzialnością i ryzykiem, co widoczne jest szczególnie w obecnych czasach - wojny i kryzys klimatyczny sprawiają, że wiele osób postanawia opuścić swój region i nielegalnie przedostać się do krajów europejskich.

Przy tym wszystkim funkcja strażnika zyskała złą sławę po wydarzeniach, które rozgrywają się na granicy polsko-białoruskiej, związanych z kryzysem uchodźczym, który dobitnie przedstawiono m.in. w filmie pt. "Zielona Granica" Agnieszki Holland.

Ale czy taka odpowiedzialność warta jest swojej ceny? Jak się okazuje, strażnik graniczny może liczyć na wypłatę rzędu nawet 6 tysięcy złotych na rękę, ale... nie od razu.

Ile zarabia strażnik graniczny w Polsce?

Początkujący funkcjonariusz straży granicznej w służbie stałej który nie ukończył jeszcze 26 lat i odbył trzyletnią służbę przygotowawczą, może liczyć na wypłatę w wysokości około 5200 zł na rękę miesięcznie. Po ukończeniu 26. roku życia miesięczne wynagrodzenie oscyluje w granicach 4900 zł netto (dane Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej).

Więcej można zarobić po ukończeniu szkolenia podoficerskiego. Po odbyciu takiego szkolenia osoby do 26. roku życia mogą zarobić ponad 6000 zł netto miesięcznie, a osoby, które ukończyły 26 lat otrzymają wypłatę rzędu ponad 5500 zł netto.

Kto może zostać strażnikiem granicznym?

W wielu jednostkach straży granicznej rekrutacja trwa cały rok. Do służby w straży granicznej przyjęta może zostać wyłącznie osoba, która:

  • posiada polskie obywatelstwo
  • cieszy się nieposzlakowaną opinią
  • nie była karana za przestępstwo, w tym przestępstwo skarbowe
  • posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe
  • posiada uregulowany stosunek do służby wojskowej (nie dotyczy kobiet i absolwentów szkół wyższych)
  • ma zdolności fizyczne i psychiczne do pełnienia służby

Osoby spełniające te kryteria i chcące zostać strażnikami granicznymi muszą poddać się procedurze kwalifikacyjnej i zdać egzamin w jednym z ośrodków szkolenia Straży Granicznej.

Syryjczycy zatrzymani przez straż graniczną

Sonda
Podoba Ci się praca w straży granicznej?
Straż Graniczna szkoli się z wykorzystania tarcz ochronnych