Pieniądze

i

Autor: Canva Pro

PODATKI

Gorzów: Wyższy podatek od nieruchomości. Zmiany mają być mniejsze niż zapowiadano. Jest nowa propozycja prezydenta

2023-12-07 17:09

Na piątek, 8. grudnia, zaplanowano nadzwyczajną sesję rady miasta, na której radni będą głosować nad ustaleniem nowych stawek podatku od nieruchomości. Zgodnie z założeniem miałby on wzrosnąć o 10%, a to mniej niż zapowiadano jeszcze w październiku.

Podatek od nieruchomości wzrośnie, ale mniej niż zapowiadano

Pod koniec października tego roku prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki poinformował o planach podniesienia stawki podatku od nieruchomości o 33%. Byłaby to rekordowa podwyżka patrząc na ostatnie lata.

Jak tłumaczył prezydent: zmiany są konieczne z uwagi na znaczny wzrost kosztów realizacji zadań miasta, które w większości finansowane są właśnie z podatków.

Taka propozycja nie spodobała się jednak większości radnych i została negatywnie zaopiniowana przez przez Komisję Gospodarki i Rozwoju oraz Komisję Budżetu i Finansów. Dlatego też zdecydowano o wycofaniu tematu z porządku obrad i ponownym jego przeanalizowaniu. Teraz kwestia podwyżki podatku od nieruchomości znów wraca na tapetę.

Podwyżka podatku od nieruchomości. Ile zapłacimy w 2024 roku?

Zgodnie z nową propozycją podatek od nieruchomości miałby wzrosnąć o 10%. To oznacza, że za metr kwadratowy mieszkania trzeba będzie zapłacić 0,95 zł, a w przypadku budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza opłata ta wyniesie 31,54 zł za metr kwadratowy.

Na razie są to jednak wyłącznie propozycje, bo aby weszły w życiu konieczna jest zgoda radnych. Głosowanie w tej sprawie zaplanowano na piątek, 8. grudnia.

Było wielkie otwarcie i... szybki koniec interesu? Bar Kurka zamknięty! Dlaczego?

Sonda
Czy wiesz jak rozliczyć się z podatku?
Jakub Banaś i Jan Strzeżek: Chcemy niskich i prostych podatków