Jazda samochodem

i

Autor: bobtheskater / www.pixabay.com

WAKACJE

Wybierasz się w podróż? Sprawdź jak walczyć z chorobą lokomocyjną

2023-06-26 15:19

Kto z nas nie lubi podróży? Nowe miejsca, relaks i chwile oddechu od codzienności to coś czego potrzebuje każdy z nas! Niestety, sam czas podróżowania, czy to samochodem, autobusem czy chociażby samolotem, nie dla każdego jest już taki przyjemny. Jeśli choroba lokomocyjna to coś co doskonale znasz, sprawdź kilka sposobów dzięki której łatwiej sobie z nią poradzisz!

Choroba lokomocyjna dotyka nawet 30% ludzi na całym świecie!

Choroba lokomocyjna to zaburzenie równowagi i koordynacji ruchowej, które występuja u niektórych osób podczas podróży takimi środkami transportu jak np. samoloty, statki, autobusy, autokary, itp. (rzadziej dotyczy podróży pociągami).

Jest ona spowodowana konfliktem między sygnałami zmysłów wpływającymi na układ równowagi. Na przykład, gdy oczy widzą, że ciało jest w spoczynku, błędnik w uchu wewnętrznym, który koordynuje równowagę, odbiera sygnały o ruchu ciała powodując dezorientację.

I właśnie wtedy pojawiają się niepzyjemne objawy choroby lokomocyjnej, takie jak nudności, wymioty, zawroty głowy, potliwość, bladość skóry, intensywny ból głowy i problemy z koncentracją.

Choroba lokomocyjna - co robić? 5 sposobów na złagodzenie objawów choroby lokomocyjnej

1. Wybierz odpowiednie miejsce - najlepiej jest wybrać miejsce, w którym będziesz miał wokół siebie jak najwięcej przestrzeni (w samochodzie będzie to przednie siedzenie, najlepiej przy oknie, a w samolocie miejsce w pobliżu skrzydła, gdzie wibracje są najmniejsze).

2. Skup się na horyzoncie - patrzenie na ruchome przedmioty i czytanie lub oglądanie filmów może pogłębiać objawy choroby lokomocyjnej. Aby podóż była spokojniejsza skup więc wzrok na jednym punkcjie na horyzoncie tak, abyś nie wodził oczami za mijanymi drzewami czy autami. W tym wypadku również przyda się zajęcie miejsca z przodu, gdzie widok na horyzont jest dużo lepszy.

3. Przyjmuj leki - istnieje cała gama środków farmakologicznych łagodzących nieprzyjemne objawy choroby lokomocyjnej. Można je dostać bez recepty i wystarczy zażyć przed podróżą. Niektóre z nich działają usypiająco (co może pomóc w przetrwaniu długiej podróży), a inne nie wpływają na ten aspekt funkcjonowania organizmu.

4. Stosuj naturalne metody - akupresura, aromaterapia, zen czy nawet medytacja mogą pomóc w łagodzeniu objawów choroby lokomocyjnej. Oprócz tego warto sięgnąć po produkty zawierające imbir, np. imbirowe cukierki, herbata imbirowa. Imbir ma bowiem właściwości przeciwwymiotne. Pomocna będzie też mięta, która uspokoi żołądek.

5. Jedz lekkostrawne posiłki (ale jedz!) - ciężkie i tłuste potrawy mogą wpłynąć na dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną. Dlatego też przed podróżą warto zjeść lekki posiłek - pamietaj, żeby nie ruszać w drogę bez sjedzenie czegokolwiek, ponieważ głód i pusty żołądek również mogą nasilić objawy choroby lokomocyjnej.

Sonda
Cierpisz na chorobę lokomocyjną?
Choroba lokomocyjna u dziecka