Opalanie i krem

i

Autor: RF._.studio / www.pexels.com

WAKACJE

Wybierasz się na plażę? Zadbaj o skórę! Jaki krem z filtrem wybrać?

2023-06-29 10:40

Wypoczynek na plaży, nad jeziorem lub morzem, to obowiązkowy element letniego urlopu. Jednak opalanie się i długie przebywanie na słońcu może być niekorzystne dla Twojej skóry. Dlatego zaczynając plażowanie nie zapomnij o kremie z filtrem. Bardzo ważne jest, aby dobrać go odpowiednio do potrzeb swojej skóry. Czyli... po jaki sięgnąć?

Zbyt długie przebywanie na słońcu może być szkodliwe

Słońce dostarcza organizmowi witaminy D, a dzięki ciepłym promieniom czujemy się zrelaksowani i wypoczęci. Jednak intensywne słońce może być też szkodliwe! Wszystko przez promieniowanie słoneczne UVA i UVB.

Nadmierne narażenie się na wpływ słońca, zwłaszcza w czasie intensywnego promieniowania UVB, może prowadzić do poparzeń słonecznych, które powodują uszkodzenia skóry objawiające się zaczerwienieniem, bólem, pęcherzami i łuszczeniem. Długotrwałe przebywanie na słońcu zwiększa też ryzyko zachorowania na raka skóry!

Jakby tego było mało promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników przyspieszających procesy starzenia się skóry. Co to oznacza? Skóra traci jędrność i elastyczność, szybciej pojawiają się zmarszczki i plamy pigmentacyjne.

Aby więc cieszyć się korzyściami płynącymi z przebywania na słońcu konieczne jest stosowanie środków ochrony przeciwsłonecznej, takich jak m.in. nakrycia głowy czy kremy z filtrem o odpowiednim współczynniku ochrony SPF.

Jaki krem przeciwsłoneczny wybrać?

Na rynku dostępnych jest szereg kremów, które niwelują szkodliwy wpływ słońca na skórę. Aby jednak stosowanie ich było skuteczne, konieczne jest dobranie kremu odpowiednio do indywidualnych potrzeb skóry.

Oto kilka czynników, na które powinieneś zwrócić uwagę wybierając krem przeciwsłoneczny:

1. Szerokopasmowa ochrona SPF

Wybierz krem ochronny o wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF). Zalecane jest stosowanie kremów z SPF 30 lub wyższym, które blokują około 97% szkodliwych promieni UVB. Jak przyznają specjaliści: najlepszą ochronę zapewniają kremy z SPF 50 i to właśnie takie polecane są do codziennego stosowania.

Wybierając krem przeciwsłoneczny zwróć uwagę na oznaczenie "Broad Spectrum", które wskazuje, że krem chroni zarówno przed promieniami UVA jak i UVB.

2. Typ skóry

Jeśli masz skórę wrażliwą lub skłonną do podrażnień wybierz krem przeciwsłoneczny o delikatnej formule. Jeśli masz skórę tłustą to najlepsze będą dla Ciebie kremy w żelu.

Im jaśniejszy typ skóry tym wyższego wskaźnika ochrony przeciwsłonecznej (SPF) będziesz potrzebować.

3. Wodoodporność

Jeśli planujesz spędzać dużo czasu w wodzie, czy to w formie zwykłej rekreacji czy też uprawiając sporty wodne, wybierz krem oznaczony jako wodoodporny. Pamiętaj jednak, że nawet przy użyciu takiego kremu, po wyjściu z wody warto go nałożyć ponownie.

4. Ocena i opinie

Ta zasada dotyczy chyba każdego produktu. Zanim zdecydujesz się na kupno odpowiedniego kremu sprawdź rekomendacje od innych użytkowników. Możesz się też skonsultować z dermatologiem lub farmaceutą, którzy powinni pomóc w doborze odpowiedniego preparatu.

Sonda
Lubisz się opalać?
Opalanie – jak opalanie wpływa na naszą skórę