Asteroida

i

Autor: Canva Pro

KOSMOS

Wielka asteroida zbliży się do Ziemi. Już wkrótce minie naszą planetę i będzie tak blisko jak Księżyc. Czy coś nam grozi?

2024-01-15 9:35

Już wkrótce niebezpiecznie blisko Ziemii znajdzie się planetoida o średnicy mniej więcej 100-200 metrów. Obiekt będzie bardzo blisko naszej planety, a odległość w jakiej się znajdzie zbliżona jest do odległości dzielącej nas od Księżyca. Kiedy asteroida minie Ziemię?

Planetoida zbliży się do Ziemi. Styczeń 2024

Planetoida (asteroida), o której mowa nosi roboczą nazwę (2021 CZ2). To obiekt należący do grupy planetoid krążących wokół Słońca, których orbity przebiegają wewnątrz orbity Ziemi. Jeden obieg wokół centralnej gwiazdy Układu Słonecznego zajmuje jej 272 dni, a to oznacza, że regularnie mija Ziemię. Jest jednak jedną z większych asteroid, która zbliży się niebezpiecznie blisko naszej planety.

Eksperci wskazują, że planetoida może się znaleźć w odległości około 370 tysięcy kilometrów od Ziemi, a to odległość porównywalna z odległością od Księżyca, która wynosi nieco ponad 38 tysięcy kilometrów.

Na szczęście asteroida nie znajduje się na kursie kolizyjnym z naszą planetą, dlatego nie mamy powodów do obaw: obiekt minie Ziemię nie wyrządzając żadnych szkód.

Zgodnie z obliczeniami NASA: nie jest prawdopodobne, aby w ciągu najbliższego stulecia jakakolwiek asteroida zderzyła się z Ziemią.

Kiedy i z jaką prędkością asteroida minie Ziemię?

Planetoida minie Ziemię już we wtorek, 16. stycznia. Moment przelotu ma nastąpić o godzinie 23:30 czasu uniwersalnego i określony został z dokładnością co do 2 minut.Asteroida minie planetę z prędkością około 14 kilometrów na sekundę.

Najciemniejsze miejsca w Polsce. Tu najlepiej widać gwiazdy na nocnym niebie!

Sonda
Lubisz oglądać gwiazdy?
Planety nad Zamkiem Lubelskim