RZEKA

Warta coraz wyżej! Poziom wody się podnosi, a służby zabezpieczają krytyczne miejsca. Zobaczcie zdjęcia!

2024-02-16 13:43

Niestety, sytuacja w Gorzowie nie wygląda zbyt dobrze. Poziom wody w rzece Warcie sukcesywnie się podnosi i niebezpiecznie zbliża się do stanu alarmowego. W niektórych miejscach w mieście wody przybyło na tyle dużo, że do akcji wkroczyły odpowiednie służby, które zabezpieczają je workami z piaskiem.

W Gorzowie cały czas obowiązuje stan pogotowia przeciwpowodziowego, który wprowadzony został na początku lutego. To oznacza, że służby pozostają w stałej gotowości do podjęcia ewentualnych działań związanych z bezpieczeństwem powodziowym: stan wody w Warcie jest na bieżąco monitorowany, a wyposażenie magazynu przeciwpowodziowego przez cały czas jest dostępne dla straży pożarnej.

Zalane są niskie tarasy bulwarów, niska ścieżka trasy nadwarciańskiej i błonia po stronie Zawarcia. Prawie w całości zalane są też rozlewiska Warty w kierunku Santoka.

Wysoki poziom wody w Warcie. Stan na 16.02.2024

W piątek (16.02) rano poziom wody w rzece w Gorzowie wynosił 438 centymetrów. To oznacza, że Warta wciąż się podnosi, bo zaledwie parę dni wcześniej kształtowała się na poziomie 420 centymetrów.

Obecnie przekroczony jest więc stan ostrzegawczy, wynoszący 390 cm, a woda powoli podchodzi do stanu alarmowego. W tej chwili, do jego przekroczenia brakuje jeszcze 32 cm (stan alarmowy = 470 cm).

Stan ostrzegawczy na Warcie przekroczony został również w Santoku czy Skwierzynie. Rośnie też poziom wód w Noteci i Obrze.

Służby przystąpiły do działań. Ułożono pierwsze worki z piaskiem

Widok na gorzowskie bulwary może napawać niepokojem, ale to nie tutaj sytuacja wygląda najgorzej. Przy ulicy Teatralnej woda zalała trakt spacerowy i zaczęła zagrażać okolicznym domom. To spowodowało, że konieczne było zabezpieczenie terenu workami z piaskiem. Strażacy ustawili je m.in. w okolicach zapadającej się na skutek wody skarpy na tyłach budynku AJP.

Nie lepiej jest też np. na Warszawskiej czy Korsaka, gdzie widać jak woda podchodzi pod tory kolejowe, a wody gruntowe tworzą bajora.

Miejscy urzędnicy zapewniają, że służby pozostają w stanie pełnej gotowości i w razie potrzeby zabezpieczane będą kolejne, newralgiczne miejsca.

Sonda
Obawiasz się powodzi?
Powódź pod Wyszkowem. Wojsko pomaga zagrożonym gospodarstwom