Gołoledź

i

Autor: JerzyGorecki /CC0/pixabay.com

Uwaga kierowcy, na południu Polski możliwa gołoledź!

2022-12-22 20:14

Na północnym wschodzie kraju będzie intensywnie padać. Spaść może nawet 10 litrów wody na metr kwadratowy. Natomiast na terenach podgórskich niewykluczone są opady marznącego deszczu powodującego gołoledź.

Uwaga kierowcy - może być znów niebezpiecznie. W Karpatach i na obszarach podgórskich niewykluczone są opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. W wielu miejscach głównie na północy kraju utworzą się gęste mgły ograniczające widzialność do 200 metrów.

- Temperatura minimalna będzie dość wyrównana w całym kraju. Na ogół od 1 do 4 stopni na plusie. Chłodniej tylko w rejonach podgórskich Karpat. Tam od minus 1 stopnia do 0 – powiedział Kamil Walczak z Centralnego Biura Prognoz IMGW.

Silny wiatr na południu, w górach zamiecie śnieżne

Wiatr południowo-zachodni i zachodni będzie słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny i porywisty. Tak samo na południowym wschodzie. Tam w porywach do 55 km/h. Wysoko w górach nadal silniejsze porywy wiatru, w Sudetach do 100 km/h, a w Tatrach do ok. 70 km/h. Wiatr w szczytowych partiach gór może powodować zamiecie śnieżne.

Piątek w pogodzie nie przyniesie dużych zmian. Synoptyk IMGW powiedział, że wciąż przeważać będą chmury z opadami deszczu, w rejonach podgórskich także deszczu ze śniegiem, a w Tatrach śniegu.

Mgły na północnym wschodzie Polski

Rano, głównie na północnym wschodzie, mogą się jeszcze utrzymywać mgły. Powinny zaniknąć w godzinach okołopołudniowych. - Temperatura w najcieplejszym momencie dnia będzie bardzo zbliżona do wartości z czwartku. Od 2 stopni na północnym wschodzie, ok. 6 w centrum, do 9 stopni Celsjusza na południowym zachodzie kraju – przekazał Walczak.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany. Nad morzem nadal dość silny i porywisty. Te porywy nie powinny przekraczać 50 km/h, jednak na Przedgórzu Sudeckim po południu mogą osiągać wartości do ok. 60 km/h. W szczytowych partiach gór nadal wietrznie nieprzyjemnie. Porywy wiatru dochodzić będą do 100 km/h w Sudetach, w Tatrach ok. 75 km/h.

QUIZ. Najsłynniejsze cytaty polityków. Wiesz, kto to powiedział? My podajemy cytat, ty zgadujesz nazwisko

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Kto to powiedział? "Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy".