Terminillo

i

Autor: Canva Pro

ZIMA

Trudna sytuacja we Włoszech. Ośrodki narciarskie w regionie Lacjum zamknięte przez brak śniegu

2024-02-08 8:24

Krajobraz zimy bez śniegu w górach w stołecznym włoskim regionie Lacjum budzi zdumienie mieszkańców Rzymu, którzy w tym roku nie mają gdzie jeździć na nartach. W tej części kraju w środku sezonu narciarskiego zamknięte są wyciągi i stoki. Za ciepło jest nawet na sztuczny śnieg.

Tysiące turystów nie pojeździ na nartach. Wysokie temperatury i brak śniegu

W miejscowościach w rejonie Wiecznego Miasta, gdzie tradycyjnie na narty przyjeżdżają tysiące osób nie ma prawie w ogóle śniegu, a widoki są surrealistyczne- podkreśla rzymska prasa.

Nie ma śniegu na „rzymskiej górze”, jak nazywany jest masyw Terminillo w środkowych Apeninach, który w najwyższym punkcie osiąga 2217 metrów nad poziomem morza. Jest on szczególnie popularnym rejonem narciarskim, odwiedzanym przez mieszkańców stolicy.

Nie tylko nie padał tam śnieg w tym sezonie, ale wysokie temperatury uniemożliwiają produkcję sztucznego białego puchu”- wyjaśnili eksperci z włoskiej Ligi Ochrony Środowiska (Legambiente).

Dramatyczna sytuacja w wielu włoskich ośrodkach narciarskich

Bezśnieżne stoki i zamknięte wyciągi – to także krajobraz w innych miejscowościach w Lacjum, między innymi w popularnym ośrodku sportów zimowych Campocatino.Od 22 grudnia do początku lutego w miejscowościach z infrastrukturą narciarską zanotowano temperaturę powyżej zera.

To jasne, że trzeba liczyć się z końcem śniegu na wysokości poniżej 2 tysięcy metrów nad poziomem morza”- podkreślili działacze Legambiente, cytowani przez media. 

Według nich wszystko wskazuje na to, że z powodu zmian klimatycznych w górach w tej części Włoch będą już niedługo zimy bez śniegu.

Taka sytuacja to skutek postępujących zmian klimatu. To właśnie one powodują globalne ocieplenie, a co za tym idzie - różnego rodzaju anomalie pogodowe, od upałów, przez pożary, susze, powodzie czy huragany, aż po trzęsienia ziemi.

Atrakcyjne górskie miejscowości w Polsce

Sonda
Umiesz jeździć na nartach?
Jak kupować narty biegowe