Jak działa adrenalina?
Adrenalina to hormon, który wydzielany jest przez korę nadnercza (gruczoł znajdujący się tuż nad nerkami). Adrenalina nie bez powodu nazywana jest również hormonem stresu. Jej wyrzut powoduje bowiem objawy charakterystyczne dla stresujących sytuacji, czyli takich, w których nie czujemy się komfortowo i bezpiecznie. Potliwość, drżenie rąk, przyspieszone bicie serca i szybszy oddech - to skutki działania adrenaliny ludzki organizm.
Ale wyrzut tego hormonu może mieć również pozytywne działanie, ponieważ stoi za nim lepsze dokrwienie mięśni, a także dotlenienie organizmu. Kiedy adrenalina wkracza do akcji, jesteśmy zdolni do działań, które w normalnych okolicznościach wydawałyby się nieprawdopodobne: niektórzy mogą podnosić nadzwyczaj duże ciężary, inni nie odczuwają bólu połamanych kończyn, a jeszcze inni potrafią nadzwyczaj szybko biegać. A to tylko początek tego, co jesteśmy w stanie osiągnąć, bo wyrzut adrenaliny wpływa na podwyższenie progu bólu, a jednocześnie stymuluje pracę organów wewnętrznych. To z kolei sprawia, że możemy być sprawniejsi fizycznie i umysłowo.
Nie da się jednak zaprzeczyć, że na dłuższą metę adrenalina może zaszkodzić. Dlaczego więc coraz więcej osób podejmuje ryzykowne kroki i decyduje się na niebezpieczne sporty?
Dlaczego lubimy niebezpieczne sporty?
Adrenalina jest nierozerwalnie połączona z uprawianiem sportu. Sportowcy doświadczają wyrzutu tego hormonu w trakcie zawodów, rywalizując z innymi lub po prostu przekraczając własne granice.
Jak się jednak okazuje, od adrenaliny można się uzależnić, a co więcej: wraz z jej częstym doświadczeniem wrasta odporność organizmu na sytuacje wywołujące jej wyrzut. To z kolei prowadzi do tego, że szukamy coraz to nowych doświadczeń, które pozwolą nam poczuć "adrenalinowy haj".
Sam mechanizm uzależnienia od adrenaliny jest bardzo złożony i ma związek ze zmianami w układzie nerwowym. Jak dowodzą badania: u osób, które regularnie znajdują się w sytuacjach stresowych, generujących silne emocje, dochodzi do modyfikacji w reakcjach neurochemicznych oraz neurofizjologicznych.
Właśnie dlatego wymyślanych jest coraz więcej nowych, niebezpiecznych sportów, które pozwalają śmiałkom zaspokoić niezwykle wygórowaną potrzebę odczuwania adrenaliny.
Sprawdź TOP 5 najbardziej niebezpiecznych sportów na świecie
Sporty niebezpieczne, czyli ekstremalne to takie, które uprawiane są w wyjątkowo trudnych warunkach. Ranking najniebezpieczniejszych sportów na świecie powstał na podstawie statystyk dotyczących śmiertelności wśród osób je uprawiających (kolejność przypadkowa).