Wraz z wiekiem rośnie prawdopodobieństwo utraty wzroku z powodu zwyrodnienia plamki żółtej (ADM). Szacuje się, że choroba ta dotyka aż 30% osób po 70. roku życia. Teraz naukowcy przeprowadzi szczegółowe badania i wykazali, że proces ten można spowolnić dzięki... jedzeniu winogron! Wykazały to badania przeprowadzone na myszach, których wyniki opublikowano na łamach pisma "Free Radical Biology and Medicine”.
Zwyrodnienie plamki żółtej to główna przyczyna utraty wzroku u osób w podeszłym wieku
ADM to postępująca choroba polegająca na uszkodzeniu plamki żółtej, czyli centralnej części siatkówki oka odpowiedzialnej za wyraźne widzenie. Jest to wiodąca przyczyna utraty wzroku u osób w podeszłym wieku. Do jej rozwoju przyczynia się w dużym stopniu stres oksydacyjny - oddziaływanie wolnych rodników tlenowych na siatkówkę.
Polecany artykuł:
W AMD dochodzi do uszkodzenia komórek nabłonka barwnikowego siatkówki (RPE), które są odpowiedzialne za utrzymywanie przy życiu fotoreceptorów, tj. komórek światłoczułych siatkówki, kluczowych w procesie widzenia. W rozwoju choroby udział ma m.in. odkładanie się w komórkach RPE złogów lipofuscyny, będącej produktem ubocznym metabolizmu.
Rewolucyjne odkrycie naukowców! Dzięki jedzeniu winogron możesz zachować dobry wzrok
Naukowcy z Fordham University w Nowym Jorku przeprowadzili eksperymetny na myszach mających podobne predyspozycje do wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej co ludzie. Gryzonie podzielili na trzy grupy: jedna otrzymywała dietę bogatą w winogrona, drugiej dodawano do pożywienia luteinę (żółty barwnik neutralizujacy wolne rodniki), a trzecia miała standardową dietę.
Okazało się, że dieta wzbogacona w winogrona chroniła myszy przed uszkodzeniem siatkówki pod wpływem wolnych rodników, dzięki czemu zapobiegała u nich ślepocie. I choć suplementacja luteiną również dawała efekty, to były one wyraźnie mniejsze.
Ochronne działanie winogron w tym badaniu było niezwykłe i przynosiło korzyści dla wzroku w starszym wieku, nawet gdy winogrona były konsumowane wyłącznie w młodości" – skomentowała główna autorka pracy dr Silvia Finnemann z Fordham University w Nowym Jorku.
Analiza wykazała, że u myszy na diecie z dodatkiem winogron znacznie zmniejszało się odkładanie lipofuscyny w komórkach RPE, co zapobiegało ich uszkodzeniu. Dzięki temu te ważne komórki mogły funkcjonować optymalnie.
Zdaniem specjalistki badanie to potwierdza, że utrata wzroku związana z wiekiem jest skutkiem kumulującego się w czasie stresu oksydacyjnego, który wywołują wolne rodniki tlenowe.