bezdomny na ziemi

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

Europa

Ten kraj będzie miał problem z ubóstwem? Dane Urzędu Statystycznego nie pozostawiają wątpliwości

2024-03-23 11:59

Koszty życia w XXI w. są coraz wyższe. Rosnące koszty jedzenia czy mieszkania to problemy, z którymi muszą zmagać się mieszkańcy całego świata. Jeden z europejskich krajów może mieć niedługo problem z ubóstwem mieszkańców. Państwowy Urząd Statystyczny wskazuje "co piąty mieszkaniec kraju zagrożony ubóstwem". O jaki kraj dokładnie chodzi?

Zagrożenie ubóstwem w europejskim kraju

Co piąty mieszkaniec Chorwacji jest zagrożony ubóstwem. Ryzyko to dotyczy szczególnie seniorów oraz osób samotnie wychowujących dzieci - poinformował chorwacki Państwowy Urząd Statystyczny, cytowany w sobotę przez dziennik "Jutarnji list".

Rafał Trzaskowski o wprowadzeniu nocnej prohibicji i problemie bezdomnych w Warszawie

Wskaźnik zagrożenia ubóstwem w Chorwacji w 2023 r. wyniósł 19,3 proc. Najwyższy odsetek odnotowano w regionie Chorwacji Panońskiej - na północy kraju - który wyniósł 29,4 proc.

Zagrożenie ubóstwem w Chorwacji dotyczyło w ubiegłym roku jednoosobowych gospodarstw domowych o dochodach 5924 euro oraz gospodarstw domowych z dwójką dorosłych i dwójką dzieci do 14 roku życia o dochodach 12 440 euro.

Według wieku i płci najwyższy wskaźnik zagrożenia ubóstwem występował u osób po 65. roku życia. W tej grupie wiekowej różnica ze względu na płeć jest największa, a wskaźnik zagrożenia ubóstwem dla kobiet wyniósł 38,8 proc.; dla mężczyzn - 29,3 proc.

Zobacz też: Chorwacja - sklepy w niedzielę. Czy obowiązuje zakaz handlu? Co jest otwarte?

Sonda
Czy w Twojej okolicy przebywają bezdomni?