Białe zęby

i

Autor: fot. Canva/ Daria Kulkova

HIGIENA

Tego nie rób, jeśli chcesz mieć białe zęby! Dwa częste błędy powodujące żółte zęby

2024-05-08 16:15

Chyba każdy marzy o zniewalającym uśmiechu i idealnie białych zębach. Niestety, często jest tak, że mimo prawidowej higieny jamy ustnej z biegiem czasu zęby stają się żółte i tworzą się na nich przebarwienie. Jak się okazuje, może to być wynikiem dwóch często popełnianych błedów. Ekspert podpowiada, czego nie powinno się robić.

Dlaczego zęby robią się żółte?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Wszystko to głównie wina barwników zawartych w pokarmach, które przenikają do szkliwa, nadając im nieestetyczny żółtawy lub brązowy odcień. Główny powód? Nieprawidłowe bądź zbyt rzadkie mycie zębów. Dentyści zalecają, by szczotkować je przynajmniej dwa razy dziennie — warto to robić po posiłkach, po zjedzeniu słodyczy lub wypiciu słodzonych napojów. Do utrzymania odpowiedniego stanu uzębienia niezbędne są również regularne, profilaktyczne wizyty u dentysty.

Zdarza się jednak, że zęby żółkną nawet u osób, które stosują się do wyżej wymienionych zaleceń. Nawet kilkukrotnie mycie zębów w ciągu dnia nie pomaga w utrzymaniu białego koloru. Dr Hamid, dentysta z Wielkiej Brytanii wyjaśnia, jaka może być tego przyczyna.

Dwa błędy w codziennej higienie jamy ustnej. Przez to zęby mogą stawać się żółte

Jak się okazuje, częste mycie zębów nie zawsze rozwiąże problem ich przebarwienia. Ważna jest bowiem nie tylko częstotliwość, ale także sposób ich szczotkowania. Dr Hamid, dentysta z ponad 20-letnim doświadczeniem, prowadzący klinikę Aesthetique Dental Care wskazuje dwa podstawowe błędy, które popełnia większość osób posiadających żółte zęby:

  1. Mycie zębów bez wystarczającej ilości wody.
  2. Umycie zębów zbyt szybko po zjedzeniu kwaśnych potraw.

Niewiele osób wie, że dla prawidłowej higieny jamy ustnej konieczna jest nie tylko odpowiednia pasta (najlepiej z fluorem wzmacniającym szkliwo), ale także odpowiednia ilość wody. Zbyt mała ilość wody nałożona na szczoteczkę może spowalniać lub całkiem niwelować działanie pasty. To właśnie woda jest bowiem głównym środkiem nawilżającym, który rozpuszcza pastę uaktywniając działanie zawartych w nim substancji.

To nie koniec, bo zęby żółkną także w przypadjku gdy umyjemy e zbyt szybko od zjedzenia kwaśnych potraw (cytrusy, pomidory, gazowane napoje, alkohol). Właśnie takie potrawy mogą uszkadzać szkliwo, a myjąc zęby zaraz po ich zjedzeniu można sprawić, że kwas zostanie rozprowadzony po wszystkich zębach.

Zobacz też: Ceny truskawek na ryneczku

Sonda
Jak często płuczesz zęby?
Pierwsza wizyta u dentysty